| vintageheart a întrebat:

Am si eu o rugaminte pentru voi:cine poate sa imi trimita niste articole despre un obiectiv turistic din Bosnia-Hertegovina.Am proiect la geografie si nu am nici o idee despre ce sa scriustraight face. Ms mult:*

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Google it!

| anonim24 a răspuns:

Sarajevo (chirilic: Сарајево) este capitala si cel mai mare oraş din Bosnia şi Herţegovina, cu o populatie de 305, 242 de persoane în cele patru municipalitati care alcătuiesc oraşul propriu-zisă, şi o populaţie de metrou suprafata de 423, 645 de persoane în Canton Sarajevo ca august 2009. Este, de asemenea, capitala Federaţiei Bosnia şi Herţegovina entităţi, precum şi centrul Canton Sarajevo. Sarajevo este situat în valea Sarajevo, din Bosnia corespunzătoare, înconjurat de Alpii Dinarici şi situate în jurul râului Miljacka.

Oraşul este renumit pentru diversitatea sa religioase tradiţionale, cu aderenţii ale Islamului, ortodoxie, catolicism şi iudaism coexistente acolo de secole. Datorită acestei istorie îndelungată şi bogată de diversitate religioasă şi coexistenţă la Sarajevo a fost deseori numit Ierusalim "din Europa. Lonely Planet a numit Sarajevo, ca oraş de cele mai bune 43 din lume.
Cu toate că în zona de decontare se întinde înapoi la timpurile preistorice, oras modern a apărut ca o fortăreaţă otomană în secolul 15.Sarajevo, a atras atenţia internaţională de mai multe ori pe parcursul istoriei sale: În 1914 a fost site-ul de asasinat care a stârnit Lume război mondial, în timp ce şaptezeci de ani mai târziu a devenit oraşul gazdă al Jocurilor Olimpice de iarnă din 1984. Mai recent, Sarajevo a suferit cel mai lung asediu din istoria moderna militară în timpul războiului din Bosnia. Astăzi oraşul este recuperarea şi de adaptare la o realitate post-război, ca un important centru al culturii şi a dezvoltării economice în Bosnia şi Herţegovina. oraşul Sarajevo a fost, de asemenea, primul oraş din Europa şi al doilea oraş din lume de a avea un plin în timp reţea operaţională electrice de tramvaie, care trece prin oraş, prima fiind San Francisco. În decembrie 2009, Lonely Planet enumerate Sarajevo, ca fiind unul dintre cele mai mari zece orase pentru a vizita, în 2010.
Sarajevo este situată aproape de centrul geometric al triunghiular-Bosnia-Herţegovina, în formă şi în regiunea istorică din Bosnia-propriu-zise. Se află în valea Sarajevo, în mijlocul Alpii Dinarici. Vale în sine, o dată format o vasta întindere de verdeaţă, dar a dat cale de a expansiunii urbane şi de dezvoltare în perioada post-război mondial era II. Oraşul este înconjurat de dealuri impadurite puternic şi cinci munţi majore. Cea mai mare dintre varfuri înconjurătoare este Treskavica la 2088 de metri (6850 m), apoi Bjelasnica la 2067 de metri (6, 781 ft), Jahorina la 1913 de metri (6, 276 ft), Trebević la 1627 de metri (5338 m), cu 1502 de metri (4928 ft ) Igman fiind mai scurt. Ultimele patru sunt, de asemenea, cunoscut ca Muntii Olimpice din Sarajevo (a se vedea, de asemenea, Jocurile Olimpice de iarnă din 1984). În medie, Sarajevo este situat la 500 de metri (1640 ft) deasupra nivelului mării. Oraşul însuşi are partea sa justă de teren deluros, astfel cum a demonstrat de multe străzi abrupt înclinat şi reşedinţe de aparent cocoţat pe dealuri.

Râul Miljacka este unul dintre şef al oraşului caracteristici geografice. Acesta curge prin oras de la est, prin centrul de la Sarajevo la o parte de vest a oraşului în cazul în care în cele din urmă se intalneste cu râul Bosna. Râul Miljacka este "River Sarajevo", cu sursa sale în oraşul Pale, mai mulţi kilometri la est de Sarajevo. Sursă Bosna lui, Vrelo Bosne lângă Ilidža (vest Sarajevo), este un alt punct de reper notabil naturale şi o destinaţie populară pentru Sarajevans şi a altor turisti. Mai multe râuri mici şi, de asemenea, fluxurile de a alerga prin oras si apropierea acesteia. După ani de război, economia la Sarajevo a fost obiectul unor programe de reconstrucţie şi reabilitare. [35] Printre alte repere economice, Banca Centrală a Bosniei şi Herţegovinei a deschis la Sarajevo, în 1997 şi în Sarajevo, Bursa a început activitatea în 2002. De fabricare a oraşului mare, de administrare, precum şi baza de turism, combinate cu o piaţă de mari dimensiuni, [36] face it unul dintre cele mai puternice regiuni economice din Bosnia şi Herţegovina.

În timp ce Sarajevo a avut o bază industriale mari în timpul perioadei comuniste, la doar câteva pre-întreprinderilor existente s-au adaptat cu succes la economia de piaţă. [Necesită citare] industriala Sarajevo, cuprind, în prezent produse din tutun, mobilier, pasmanterie, automobile, şi echipamente de comunicare. [13 companii] sediul la Sarajevo includ B & H Airlines, BH Telecom, Bosnalijek, Energopetrol, Sarajevo Tutun Factory, şi Sarajevska Pivara (Sarajevo Brewery).

Sarajevo are o puternică industrie a turismului şi a fost numit de către Lonely Planet City Cel mai bun locul 43 în lume în 2006. [6] Sport-turism se foloseşte de mijloacele legate de moştenirea Jocurilor Olimpice de iarnă din 1984, mai ales schi echipamentele de la munţii din apropiere de Bjelasnica, Igman, Jahorina, Trebević, şi Treskavica. 600 Sarajevo a lui de ani de istorie, influenţat de imperii, atât de Vest şi de Est, este, de asemenea, o puternică atracţie turistică. Sarajevo a găzduit călătorilor de secole, pentru că a fost un important centru comercial în timpul Otoman şi Austro-ungar. Exemple de astfel de destinaţii populare din Sarajevo includ Vrelo Bosne parc, catedrala Sarajevo, şi Husrev Gazi-cerşească's moschee. Turism in Sarajevo este în principal axat pe istorice, religioase, precum şi aspectele culturale.
Sarajevo are o clima continentala, situată între zone climatice din Europa centrală la nord şi Marea Mediterană la sud. Proximitatea moderaţi Mării Adriatice climatice la Sarajevo a lui oarecum, deşi munţii la sud de oras a reduce foarte mult această influenţă maritimă. [24] temperatura medie anuală este de 9. 5 ° C, cu luna ianuarie (-1, 3 ° C avg.) Fiind cea mai rece lună a anului şi iulie (19, 1 ° C Avg.) cele mai calde.

Cea mai mare temperatura inregistrata a fost 40, 0 ° C la data de 19 august 1946, în timp ce cea mai mică temperatură înregistrată a fost -26. 4 ° C la data de 25 ianuarie 1942. În medie, Sarajevo-a 68 zi de vara pe an (temperatură mai mare sau egal cu 30. 0 ° C). Orasul de obicei experienţele cer uşor tulbure, cu un nor medie anuală a acoperi de 59%.

Cloudiest este luna decembrie (75% acoperire medie de slab), în timp ce mai clar este august (37%). Precipitaţii moderate are loc în mod echitabil în mod constant pe parcursul întregului an, cu o medie de 170 zile de precipitaţii. Potrivit condiţiilor climatice au permis practicarea sporturilor de iarnă să prospere în regiune, aşa cum este ilustrat de către Jocurile Olimpice de iarnă din 1984 care au fost sarbatorit la Sarajevo.

S-ar putea sa existe multe greseli de ortografie pentru ca era inengleza si l-am tradus cu google.

| alexandrapoiana a răspuns:

Buna! Poti scrie despre orasul Neum, singurul oras de coasta din Bosnia. http://en.wikipedia.org/wiki/Neum