| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am si o întrebare. vreau sa-mi spuneți dacă e normal ce se întâmplă.

Eu sunt din Bacău(Moldovean) și toți prietenii mei au început sa se schimbe...în sensul ca ei înainte vorbeau,, moldovenește" știți voi. accent Moldovenesc.

Cu timpul fiecare a plecat pe drumul sau..eu m-am mutat în București. unii prin Ardeal iar alții în Constanța..ne-am întors ieri la Bacau și am început sa vorbim de ale noastre.
Și cum vorbeam noi între noi am observat ca nici unul nu mai vorbește ca înainte..nu mai este pic de accent Moldovenesc în ei. unii chiar vorbesc mai ardeleneste așa????????????
Și eu m-am schimbat dar eu tot Moldovean sunt și voi rămâne. mi-au rămas câteva expresii și cuvinte pe care încă le folosesc.

Bun deci intrebare mea este:

-Este normal sa se întâmple asta?
●Mie mi se pare foarte foarte trist..am și un prieten de peste Prut care a stat în Bacau și după ce a plecat de acolo la fel și el. vorbește ca un roman din București...(ce e drept la el nu a funcționat ca la ceilalți.El încă e mai Moldovean de cât noi)

Știți cazuri? dați-vă și voi o părere despre chestia asta..Mulțumesc

Funda cel mai bun comentariu
(N-am știut ce categorie sa punlaughingpuneam schimbări omenești dacă era????????)

Aa da și spuneți ce părere aveți voi despre moldoveni în general(nu ma supăr. poate sa fie și rea și bună)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este normal ce se intampla, daca stai mult in alta parte iti schimbi modul de a vorbi, integrandu-te in comunitatea respectiva si nu este nimic de reprosat pentru aceasta.
In general moldovenii nu se deosebesc de alti romani din celelalte parti ale Romaniei, peste tot sunt persoane de tot felul, mai bune sau mai putin bune. Totul depinde de firea fiecaruia si de influenta comunitatii.

| dullcat a răspuns:

Buna.E normal sa preiei accentul si graiul din locurile in care traiesti o perioada considerabila de timp.Asta nu inseamna ca e un lucru rau si nicidecum nu il vad ca pe ceva trist, asa cum simti tu.Ce sa spun din moment ce sunt din aceleasi parti? Moldovenii sunt oameni la fel ca restul tarii.