| Andreix1569 a întrebat:

Salut, am terminat școala profesionala în domeniul comerciant vanzator (11 clase), m-ar interesa dacă pot face cursuri superioare, am citit de seral și liceu cu frecventa redusa, imi explica și mie cineva în ce constau astea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe langa forma cu frecventa la zi liceul mai are doua forme, respectiv cu frecventa la seral si cu frecventa redusa. La aceste 2 forme se inscriu, de regula, cei care lucreaza.
Cursurile la seral se fac, de regula, spre seara (5-9) iar la frecventa redusa sambata si duminica si au 5 clase (cl.IX-XIII).
Deoarece ai terminat profesionala de 3 ani tu poti intra in clasa a XI-a si vei mai face 3 clase.

| Andreix1569 explică (pentru Ioandelasal):

Eu lucrez acum... La frecventa redusa ce profile? Adică sunt șanse sa pot face ceva mai superior fata de ce am făcut sau nu are rost sa mai fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreix1569):

Nu stiu ce profile au acum la seral si frecventa redusa, eu am absolvit liceul la seral in 1970, dar te poti interesa la un liceu ce are forma de frecventa redusa.
Merita sa termini liceul doar daca vrei sa studiezi in continuare, la o facultate sau scoala postliceala.