| Ciompârla a întrebat:

Anul acesta voi termina un liceu de mate-info si vreau sa ma inscriu la o facultate in Constanta. Ce facultati as putea urma de pe urma acestui profil? Si de ce? Si admiterea in ce consta? Neaparat in Constanta.
P.S. Voiam initial ceva Jurnalism dar am inteles ca nu e in avantajul meu, iar ASE...sunt derutat.
Am nevoie de indrumare. Va multumesc mult pentru orice mic ajutor. O seara buna!

3 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ce vrei sa devii dupa ce termini facultatea:vrei sa fii junalist? sa lucrezi intr-o banca? sa lucrezi in domeniul IT? Pentru facultatea de matematica uite aici criteriile de admitere:http://math.univ-ovidius.ro/default.aspx?cat=Admitere&subcat=Licenta
La jurnalism stiu ca se dadea un examen la limba romana iar la ase ai aici criteriile de admitere:http://stec.univ-ovidius.ro/admitere/criterii-de-admitere;
Acum depinde ce vrei tu sa devii, eu de exemplu daca as fi fost buna pe latura reala m-as fi dus pe informatica la facultate pentru ca in domeniul asta se castiga foarte bine.

| vRemi a răspuns:

Daca ai terminat mate-info te poti duce la orice facultate doresti.

| Ciompârla explică (pentru vRemi):

Stiu. Inteleg. Dar care e mai avantajoasa? Mentionez. Nu sunt toba de carte, dar nici vreun incult...