| georgecl a întrebat:

As dori sa stiu si eu pentru. a intra la o facultate de Informatica cam care ar fi nota minima cu care se poate intra, si daca se sustine vreun examen pentru admitere. Si daca da, din ce limbaj de programare anume. Eu la liceu fac doar Pascal, sunt clasa a 11-a, la anul fac si FoxPro. Si in cazul in care presupun ca se sustine examen de admitere in C \ C++ nu prea asa avea nicio sansa sa intru pentru ca nu cunosc aceste limbaje.

4 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Umm...depinde foarte mult de facultatea unde vrei să te duci. Se poate intra chiar şi cu medii puţin peste 5 la o facultate mai slăbuţă. Eu mă duc la politehnică la calculatoare, dar acolo se dă un examen din matematică, nu din informatică. Aşa cred că e peste tot unde se dă examen...

| ElektroViruss a răspuns:

Cel mai bun raspuns : Raul9004. restul - Stupide, Nefolositoare. auzi pe ala 9, 70.

Depinde la care facultate vrei sa mergi.

La Timisoara spre exemplu, la Politehnica, daca optezi pentru informatica simpla - se intra pe baza de dosar (media de la bac, media din liceu). la automatica si informatica aplicata sau CTI (calculatoare si tehn. informatiei) se da un examen din matematica M2, nu se ia in considerare media la bac sau din liceu doar in cazul in care sunt 2 studenti cu aceeasi medie de admitere (de la examenul de admitere).
La Cluj mi se pare ca se de ceva examen din C++, dar nu foarte greu.
Bafta

| nyna a răspuns:

Pai iti trebuie 8 si ceva... dai admitere, dar nu la toate depinde la care te duci...limbaj de programare C++(nu stiu daca e asa la toate). cauta pe site`ul acelei facultati mai multe detalii

| nico_7937 a răspuns:

Buna, din cate siu eu se intra in general cu 9. 70 si nu se sustine nici un examen... Dar depinde acum si de facultate fiecare facultate are standardele ei. Dar in general se intra cu9.70.Bafta!