| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, sunt pe cale de a termina liceul si ma tot intrebam daca conteaza atat de tare nota de la bac, spre exemplu sa zicem ca il iau cu nota minima 6-6.50, am vreo sansa sa intru la vreo facultate? Spre exemplu la informatica? Din ce am inteles se bazeaza 25% pe nota de la bac si 75% pe nota de la admitere. Conteaza pe ce profil termin liceul daca vreau sa intru la programare?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna. Nu conteaza chiar asa de mult in acest caz. 25% e putin la prima vedere, insa daca nici la admitere nu iei o nota buna spre foarte buna, acest procent poate face diferenta intre a intra la facultate sau nu. Nu e capat de lume, dar incearca de acum incolo sa-ti concentrezi tot efortul pe admiterea pentru facultate. Nici eu nu am luat o nota stralucita la bac, insa pentru facultate am luat o nota buna si am intrat fara probleme. Succes.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, conteaza enrom, la unele facultati este chiar vitala ca sa intri.
Nu te astepta sa intri la vreo facultate daca ai 6, ca-i o nota foarte slaba.

| sierra1 a răspuns:

~Conteaza pe ce profil termin liceul daca vreau sa intru la programare?~

nu dar nici n-ar fi stricat să fi făcut info in liceu...