| adriiiann a întrebat:

Ati intampinat si voi probleme cand invatati o limba noua? Eu locuiesc in Belgia si imi este foarte greu sa vorbesc olandeza, adesea ma simt rusinat cand incerc sa vorbesc. Este o cale prin care pot scapa de aceasta problema?
Precizez ca pot vorbi fluent dar imi este FOARTE rusine sa vorbesc ma simt incomod.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Practica conversatia cu 1-2 belgieni si te vei adapta, poate in grupuri mari te simti jenat.

| G7yama a răspuns:

Iti este incomod pentru ca nu este limba ta maternă și inca nu te ai acomodat. In timp iti va parea totul normal si nu vei mai vedea asta ca o problema. Este totul doar în capul tau. Încearcă să te simți in largul tau si sa fii la fel de calm si relax la fel ca atunci cand vorbesti cu cineva in romana.