| mercenar17r a întrebat:

Salut.Avand in vedere că mai sunt aproximativ 2 luni până la bac, credeți că aș putea să învăț tot(geografie, istorie și română)până atunci? Am inceput să mă panichez pentru că nu știu aproape mai nimic și dacă puteți să mi dați niste sfaturi sa mă organizez și sa invat eficient ar fi bine venite.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa inveti nu, doar sa recapitulezi ceea ce deja ai invatat

| Feri5 a răspuns:

Să înveți pentru BAC nu îți ia 2 luni, ci 4 ani de zile...
Nu știu câtă materie ai tu de recapitulat, dar la română, geografie și istorie e cel mai mult de tocit. Să fi fost la matematică sau și biologie atunci făceai doar exerciții. Dar, să revenim!
Ca să înveți în 2 luni este nevoie de o planificare calendaristică făcută de tine care să cuprindă toate conținuturile din programa școlară de la disciplina respectivă. Deci, treci puțin prin materie, vezi câte lecții ai și planifică o lecție în funcție de cât de mult ai de învățat. De exemplu, dacă lecția e lungă de 2 pagini, atunci ea se va învăța în 2 sau 3 zile, depinde de cât de rapid ești.
Eu îți sugerez să îți termini planificarea cu cel puțin o săptămână înainte de examen, pentru ca în perioada premergătoare să poți face niște teste de antrenament ca să-ți menții "vie" informația în minte!
Sper că te-am ajutat!
Multă baftă și să intri la orice facultate vrea inimioara ta!

| Sfetnic a răspuns:

Aici găsești materiale pentru geografie: https://geografilia.blogspot.com/2010/09/bac.html