| anonim_4396 a întrebat:

Salut băieți. In viitor as dori sa îmi deschis o firma de transport intern si extern pentru început sunt doar eu si tatăl meu ca angajați. Nou am vrea sa am luam curse de la bursa si sa le luam din punctul A in punctul B contra cost normal. Întrebarea mea este dacă pe dube de 3.5 tone care se conduc cu categoria B este necesară vreo licenta pentru transport marfa. Credeți ca este o idee buna sa îți iei curse de la bursa adică din punctul A ajungi in B si din punctul B pleci in punctul C ma înțelegeți?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Te salut! Am lucrat mai mulți ani ca și coordonator de transport intern/extern pentru firme precum Schenker, Quehenberger și Gebruder Weiss până am atins funcția de manager de transport deci cred că sunt în măsură să te ajut cu un sfat. Ce vrei tu să faci acum eu am făcut ani de zile și am angajat sute de șoferi care trăiau din așa ceva. NU TE BAZA PE BURSA DE TRANSPORT! Pentru că vor fi perioade în care o să mori de foame. Pentru transport marfă ai nevoie pe lângă SRL și aprobările legale de prestare servicii în domeniul transportului rutier intern ( aprobare pe care o vei ridica de la ARR ) de clasicul CMR și vei lucra pe bază de comandă de transport. Pe bursă se lucrează doar la grupaj deoarece transportul FTL nu este avantajos pentru tine în 9 din 10 cazuri. Altă treabă este că pentru dubele de 3, 5T este cel mai dezavantajos lucrul pe bursă indiferent că ai capacitate de 8 sau 10 paleți pe carosată ori decopertată. Trage să prinzi un contract cu măcar 3 curse fixe pe săptămână. Alte întrebări dacă mai ai îmi poți da mesaj pe privat.

| Cosmin0506 a răspuns (pentru siriusblack98):

Îți mulțumesc foarte frumos de informați si puțin puțin m-ai băgat in ceata dar am sa studiez mai bine treaba asta si sa văd cum pot face sa meargă bine totul si sa nu iau tepe pentru ca despre asta este vorba sa ne meargă bine la toți sa nu fim fraieriți. Îți mulțumesc frumos si sărbători fericire!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa ai o firma si o licenta de transport. Pentru inceput te poti atasa la o firma sa vezi cum sta treaba.

| Cosmin0506 a răspuns (pentru Salontanul):

Știu normal ca îmi trebuie o firma SRL apoi sa îmi cumpăr dreptul la bursa care e 15 mil pe an deci am habar pentru ca m-am interesat mult in domeniu dar chestia e ca la bursa as baga dar sunt si oameni care au fost țepuiți cu bani pentru ca patroni mărfurilor respective n-au mai făcut plata si m-aș gândi sa bag mai bine pe casa de expediti într-adevăr iei bani mai putini dar sti ca mergi la sigur cu tot. Aveti idee cum faci un contract cu o casa de expediti ca de exemplu am o firma oarecare când are nevoie de un transport de marfa o tona o tona jumate sa ma sune pe mine. Aveti idee cum se poate face un contract asemanator?

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin0506):

Imi pare rau! Nu! Nu stiu dar poti contacta un avocat sau un jurist care sa te ajute.

| Cosmin0506 a răspuns:

Ma scuzați pentru greșeli**