| RazvanP9 a întrebat:

Salut, cand au aparut dacii, adica de cand cei ce se aflau pe teritoriul Romaniei, au inceput sa se numeasca daci?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu apoximativ400 de ani inainte de era noastra istoricul grec Herodot considerat parintele istoriei la vremea respectiva aminteste in lucrarile sale ca la nord de fluviul Dunare traieste un popor mandru si neinfricat, fiind cei mai buni razboinici dintre traci si anume asa numitii geto-daci. Denumirea de Dacia si implicit a poporului dac a fost folosita pentru prima data de romani incepand din primii ani ai erei noastre.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Ai mai multe informații aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia

| Uxellodunon a răspuns:

Avand in vedere ca nu pre s-a obosit nici un dac sa scrie o lucrare despre istoria poporului sau nu stim prea mult despre originea daciilor si ne bazam pe scrierile grecilor antici (Herodot) si a romanilor care i-au descris, trebuie sa ne luam dupa izvoarele istorice disponibile, in afara lor putem doar sa speculam.