| mariusik36 a întrebat:

Salut cand se folosesc limba franceza la le l' les?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La- articolul care se pune inaintea unor substantive de gen feminin
le- la substantive de gen mascului
l - atunci cand substantivul respectiv incepe cu o vocala sau "h"
les - cand urmeaza un plural

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Patrick0Star a răspuns:

La, le si les sunt articole hotarate La se foloseste pentru feminin, le pentru masculin si les e pentru plural ex: la chat, la femme, le chien, le cheval, les chats, les chevaux

| Viiic a răspuns:

L'oreille, l'auto, l'heur etc.

| Lory98Loredana a răspuns:

La- articolul care se pune inaintea unor substantive de gen feminin
le- la substantive de gen mascului
l - atunci cand substantivul respectiv incepe cu o vocala sau "h"
les - cand urmeaza un plural se pun in fata orcarui cuvat folosit de tine nu exista cuvinte fara le, la, les
exemplu : L´homme - Omul

Le garçon - Baiatul

Les chiens - Cainii

Un cahier - Un caiet

Une maison - O casa

Des tables - Niste mese