| Metin2Empire a întrebat:

'Salut.Care e formula(daca exista)in fizica care sa fie de genul "N=cu ce? cu cat?"La densitate de exemplu e masa:volum.Am mai pus intrebarea asta o data si nu s-au rupt oamenii in fund sa imi raspunda.Ori nu au chef ori nu stiu fizica.Doar una a raspuns "Bloondine" sau nu stiu cum ii zice.Creca a facut fizica cu un profesor cu 6 clase de imi zice ea ca "N=1cm,2N=2cm etc".

3 răspunsuri:
| codrincodrin a răspuns:

Deci formula G=m (masa) ori g ( acceleratie gravitationala care e g= 10 N/Kg).

| adutza1999 a răspuns:

Unitatea de masura in sistemul international pentru G(greutate)este N(newton)
de exemplu.masa unui obiect este de 30 kg aflatii Greutatea
rezolvare
masa 30 kl
g(constanta gravitationala) 10
G?
G=m*g
g=30kg*10
G=300N

| gligor a răspuns:

Daca nu iti convine fa meditati