| 3517688 a întrebat:

Care este cea mai buna facultate (universitate) de IT, fara fizica sau matematica. Chiar daca e cu matematica, sa nu fie exagerat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista facultate de IT, fara matematica!
Programarea si analizele in IT de exemplu, se bazeaza pe matematica serioasa, unde trebuie sa stii formule, sa le aplici samd.
Daca nu-ti place matematica, ori nu ai habar de ea, cauta-ti ceva pe toceala: precum stiintele naturii, istorie, geografie sau DREPT, unde doar tocesti.
Pardon, am gresit ca la facultatea de geofizica si geologie, este nevoei de matematica si fizica!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista facultate de IT fără matematica... Punct

| Crackman a răspuns:

Interesant cum vrei tu IT fara matematica laughing
Nu prea gasesti ce vrei, mai bine te faci postas

| WhiteLife a răspuns:

Informatica se bazează pe mate, pe analiza matematica, pentru a ști cum funcționează circuitele ai nevoie de fizica. În general, la facultățile de IT se intra cu examen de admitere, asa ca dacă te pregătești pentru el vei acumula noțiunile de baza.