| pastru009 a întrebat:

Salut.Care este diferenta dintre her si hers?

Răspuns Câştigător
| Weyland a răspuns:

Ambele "her" şi "hers" sunt posesive folosite pentru a indica aparţinerea de "SHE". "HER" este adjectiv posesiv, iar "HERS" este pronumele posesiv al "SHE.

De obicei, pentru un nume sau un substantiv, se adaugă un apostrof şi "s" pentru a aplica înţelesul posesiv (ex: "John's, Mary's, etc). Dar pentru pronumele personale (I, We, You, She, etc.) există posesive fixe cum ar fi MY/MINE, OUR/OURS/, YOUR/YOURS, HER/HERS, etc.

Când un adjectiv posesiv (her) este folosit, trebuie să fie urmat de un substantiv. Deci cuvântul "book" este necesar (deşi redundant) după "her" în propoziţia "My book is better than her book". Totuşi, pentru un pronume posesiv (hers), substantivul care urmează este redundant, pentru că îşi are deja locul acolo. Poate fi înţeles din context. Spre exemplu, "This is my book, that is yours". "That is yours" înseamnă că "that is your book". Folosind pronumele posesiv (yours) se poate evita repetarea cuvântului "book".

| pastru009 explică (pentru Weyland):

Ai tradus raspunsul lui bogdanmos si eu am pretins ca era al tau inainte sa citesc pe site. sad

| pastru009 explică (pentru Weyland):

Dar iti apreciez munca.

| Weyland a răspuns (pentru pastru009):

S-a întâmplat să găsim amândoi aceeaşi sursă. L-am tradus doar pentru a te uşura pe tine.

6 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Her : Ei
Hers : Al ei.
Sunt sinonime, in orice caz.

| Northern a răspuns:

Her-ei,hers-al ei...