| theboyinlove a întrebat:

Ce credeti ca pica la bac 2020 la Romana la subiectul 3 la real? Foarte multi zic ca pica proza (printre care Si eu) dar unii profesori sustin ca Eminescu. Totusi in ultimii 2 ani a fost poezie. Va rog sa va dati cu parerea numai justificat si cu argumente. Multumesc mult!

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harap Alb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja sunt nostalgică. Eu am dat în 2018 la real și a fost poezie. La romană am luat 9, 00. Dacă și anul trecut a fost poezie, cred că sunt șanse mari să fie proză anul ăsta. Totuși, pentru Bac se învață tot. Toate poeziile pe de rost. Iar la proză rezumatul sau ceva mai amplu. Și foarte important în ambele cazuri, citate din operă cât de multe că să îl dai pe spate pe corector. La sub.3 e de urmărit pașii din cerință, dar proful meu de romană spunea că ar trebui să țintim mai sus dacă vrem peste 9. Adică dacă acolo îți cere 2 ex. de nu știu ce, poți să scrii 3. În rest, sens în exprimare, adică mai bune sunt propozițiile cu sens decât frazele de 2 m fără, ortografie, scris citeț. Astea se știu. Dacă aveți emoții, un 50 și se rezolvă. Ascultați aici la un veteran.
V-am pupat pe pălărie!

| cosmin1324 a răspuns:

Anul trecut toti au crezut ca pica O Scrisoare Pierduta da a picat poezie. Nu prea ai cum sa anticipezi.

| belindaaa a răspuns:

Şi eu cred că va pica proză anul acesta la bacalaureat. Am auzit mai multe păreri, cum că s-ar da "Moara cu noroc", dar eu mizez pe romane. Sunt şanse mici să se dea poezia modernă sau cea simbolistă, având în vedere că ele s-au tot dat în ultmii ani, iar Eminescu la fel, nu cred sunt şanse să cadă.
Sincer, eu cred că dacă vom avea roman, probabil va fi "Ultima noapte...", pentru că nu s-a mai dat de ceva vreme. Eu chiar sper să fie, pentru că îl ştiu cel mai bine laughing
Tu ce operă ai vrea să avem?

| Mihai1234512345 a răspuns:

In 2018 apicat Eminescu ca era Centenarul! In 2019 a picat Bacovia ca era legat ceva de el nu stiu exact ce! Anul asta sunt fix 100 de ani de la publicarea romanului Ion de Liviu Rebreanu! Cauta indicii de genul poate ai/avem noroc!

| Mihai1234512345 a răspuns (pentru Mihai1234512345):

Ultima noapte... a fost publicata in 1930 decu sunt 90 de ani iar Baltagul la fel

| Mihai1234512345 a răspuns (pentru Mihai1234512345):

*deci scuze de greseala dar si eu am bacul si sunt al naibi de stresat il dau a treia oara

| Mihai1234512345 a răspuns (pentru Mihai1234512345):

Poate nu o sa fie Ion deoarece profii care fac subiectele isi dau seama ca e prea evident, sau poate vor alege Ion ca sa ii ajute pe cei care au observat acest "indiciu" sau invers

| Mihai1234512345 a răspuns (pentru Mihai1234512345):

Poate pica si Ion chiar daca a fost in 2019 toamna, deoarece in 2018 toamna a picat bacovia si in 2019 vara a picat tot bacovia

| Mihai1234512345 a răspuns:

Poate nu pica Ion deoarece anul trecut in toamna a fost dat

| Mihai1234512345 a răspuns:

Eu sper sa fie Moara cu noroc

| Mihai1234512345 a răspuns:

Desi nu stiu de ce am o presimtire ca pica ceva din genul dramatic

| Mihai1234512345 a răspuns:

Cica astia se scot :"Totodată, din lista autorilor canonici au fost excluși următorii autori: Marin Preda, Nichita Stănescu și Marin Sorescu. Prin urmare, nu va mai trebui să studiezi operele acestora."

| Mihai1234512345 a răspuns:

Clasa 12 sem 2 se scoate cica

| Mihai1234512345 a răspuns:

Dascălul Irina Țoțan de la Liceul Simion Stolnicu din Comarnic, Prahova, este de părere că planificarea materiei depinde foarte mult de fiecare profesor. În esență, însă, în semestrul al II-lea se studiază Perioada postbelică. Vorbim despre: poezia postbelică – Curente literare: Neomodernismul – Nichita Stănescu sau Marin Sorescu - anumite creații literare - și Postmodernismul: Mircea Cărtărescu - anumite creații literare, proza postbelică – Romanul: Marin Preda – Moromeții și Romanul după 1980: M. Nedelciu sau Dan Lungu, etc - operele respective, dramaturgia postbelică: Marin Sorescu – Iona sau alte creații ale sale.