| Andrei_Cacina_1990 a întrebat:

Salut, Ce facultate credeti ca mi se potriveste cel mai bine in Cluj sau Bucuresti in domeniul calculatoarelor avand in vedere ca prefer sa lucreze in programe office gen sau orice alt program insa nu prea imi place programarea si matematica?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, fara matematica nu se pune problema unei facultati de tip infomratica sau automatica. Daca vrei sa-ti urmezi visul de a lucra in domeniul calculatoarelor, trebuie sa te pui la punct cu matematica.
Lucrul in programe de tip office este pentru o facultate de tip birotica, sau pentru a munci ca traducator (daca excelezi la mai multe limbi straine)

| Andrei_Cacina_1990 explică (pentru Brigaela):

Ok si daca m-as pune un pic la punct cu matematica, ce facultate as putea urma?

| Brigaela a răspuns (pentru Andrei_Cacina_1990):

Daca te pui bine la punct cu matematica (adica sa iei macar 9 la bac M1) poti face facuoltate de informatica si sa devii programator. daca te pui excelent la punct cu matematica, poti face cibernetica sau automatica. daca te pui doar un pic la punct cu matematica (adica de 7, 5-8) poti incerca ceva mai simplu.

| Andrei_Cacina_1990 explică (pentru Brigaela):

Ceva mai simplu cum ar fi?

| Brigaela a răspuns (pentru Andrei_Cacina_1990):

Un colegiu sau o facultate dintr-un domeniu conex, ceva care sa nu fie legat de calculatoare direct

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru office si ce mai vrei tu nu se face facultate. Iti ajunge un simplu curs. Fcultatile cu profil IT nu scot secretare, scot pogramatori iar cerintele sunt mari, matematica si programare la un nivel destul de ridicat

| Mayar a răspuns:

Facultatea de la cluj e mai 'usoara' si nu asa stresanta. Acolo o sa fie perfect pentru tine!
Adica, vin si acolo multe firme sa te angajeze, nu e nicio problema, iti garantez! Doar ca nu se face asa intensiv ca la Bucuresti.