| Kleb a întrebat:

Ce parere aveti, cu 8 la romana si 5 la matematica(la evaluarea nationala din clasa a8a) pot intra cu usurinta la licee bune de mecanica?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

La un liceu mecanic eu cred ca intri fara probleme

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, eu ma zbat sa iau 10 la mate si macar 9.80 la rom iar tu vii la mine cu note dintr-astea?!

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte de o conjunctie adversativa se pune virgula. Poate iei 9, 90 acum happy

| Kleb explică (pentru anonim_4396):

Stii, eu nu m-am nascut ca sa fac toata viata scoala, pana la urma doar o data traiesc, si trebuie sa o fac bine happy nu cu nasul in carti

| Kleb explică (pentru aXy99):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

happy bine punctat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kleb):

Kleb, si noi avem viata noastra. Nu se bazeaza numai pe invatat. Nu ocupa nici macar 30% di ntimpul nostru liber invatatul. Adevarartii,, carturari" sunt cei care isi dedica viata invatatului(einstein, darwin, iorga, etc.), iar noi ar trebui sa le fim recunoscatori pentru ce au facut pentru umanitate.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai sunt 3 saptamani...
Crezi ca o persoana cu numeroase goluri la aceste 2 materii mai poate recupera astfel incat sa ia 9 la romana si 8 la matematica?
Daca se pune pe invatat, timpul fiind atat de scurt.
Urmeaza si eu sa dau E.N, dar nu mi-am dat interesul in acesti 4 ani.
Meditatii fac de 2 ori pe saptamana la ambele materii.
La literatura sunt destul de buna, cu gramatica am mari probleme, iar la matematica sunt slaba.
In simulari am luat 3.80 la matematica(daca se dadeau functii si expresii in partea a doua scoteam 5-ul.Dar au fost si note de 1, a mea nu a fost atat de slaba. Avem un profesor bun, dar nu stie sa explice si facem doar probleme de olimpiada si exercitii care nu sunt similare cu ce s-a dat anii trecuti in Evaluare), iar la romana 7.60(pentru ca am gresit aproape tot la gramatica).
Crezi ca mai pot sa obtin o nota mare daca incep sa invat din greu?
Si cam cate ore trebuie sa invat pe zi la fiecare in parte? De unde ar trebui sa incep?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

Pai daca iti dedici urmatoarele 3 saptamani invatatului POATE vei reusi, dar m-as indoi...
Oricum, cu notele astea nu ajungi pe la cine stie ce liceu. Dar chiar! La ce liceu/profil vrei sa dai? Si din ce oras esti(ca sa imi dau seama la care liceu te referi)

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Notele din simulari nu determina ce note voi obtine in Evaluare.La noi in clasa cea mai mare nota la matematica a fost 7, obtinuta de un baiat ce participa la olimpiade si e foarte bun la matematica.
Au fost la noi copii buni la invatatura si cu note de 5 in simulari ce au luat 8-9 in Evaluarea Nationala.Crezi ca conteaza atat de mult simularea? Plus ca am facut recent la meditatii Evaluarea Nationala din 2014 la matematica unde am scos un 7.50, iar la romana in teza care a fost Evaluarea din 2012 am luat 8.20.
Nu cred ca sunt proasta, am o memorie buna si sunt destul de talentata la literatura(prima pe scoala), dar nu am invatat.Deci in ciuda acestui fapt nu pot sa obtin acele note? Daca ai auzit de acest site...am achizitionat 2 licente de pe acest site numit Examenultau.Ma va ajuta in vreun fel?
Vreau sa merg la liceul Radu Negru din Fagaras(este unul dintre cele mai bune licee din judet, dupa Saguna, Mesota si Moisil, pe 124 national), pe stiinte ale naturii(imi doresc sa devin medic).
Daca ai auzit de el, crezi ca e un liceu bunicel?
Si sunt din Brasov.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

Eu sunt de la Craiova si am luat 9.70 la ambele lucrari la simulare. Vreau sa intru la Buzesti(care in 2015 a fost top1 pe tara, dar de obicei e in top 3 sau maxim 10) tot pe stiinte ale naturii(ultima medie---9.84).
Stiu site-ul ala...nu stiu cat de serios este, dar de facut rau nu cred ca iti va face, ci dimpotriva. Parerea mea e ca mai bine sa faci meditatii la profi care nu sunt virtuali.
Si nu, nu prea stiu licee din alte orase, dar daca este printre primele de la tine din oras, atunci da, cred ca e unul bun. La noi ca sa,, ai un viitor" trebuie sa fii intr-unul din primele 4.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari,presupun ca ai invatat mult penrru a ajunge la acest nivel.
Meditatii fac cu profesori adevarati de 2 pe saptamana de aproape 1 an.
Dar pe langa asta am inceput sa fac pregatire si cu "profesori virtuali", respectiv pe acel site.
Poti sa "ai un viitor" si daca mergi la un liceu slab.
Tatal meu cunoaste o profesoara care preda la una dintre cele mai bune universitati din tara si a fost la un liceu economic, undeva pe 500-600 la nivel national.Conteaza copilul si inteligenta pe care o detine, nu liceul.
Poti fi inteligent, dar slab la matematica, romana si lipsit de ambitie, astfel ajungand la un liceu slab ca in functie de notele obtinute la acest examen iti este ales colectivul si profesorii, metoda nu prea corecta de a-i cataloga pe elevi drept destepti sau prosti.
Stiu multi copii buni ce au ajuns la
licee slabe din cauza ca sunt mai slabuti la una dintre aceste 2 materii si copii ce sunt mai putini inteligenti, dar foarte buni la matematica/romana sau amandoua.
In orice caz, facultatea e cea mai importanta.
Sigur, liceul este la randul lui important, nu poti compara Sava cu Vijoli, dar daca mergi la un liceu mai slabut nu inseamna ca n-o sa ai un viitor.
Multi au fost la licee bune, au facut 2-3 facultati si traiesc in saracie. Oameni care au fost la un liceu ce nu se afla in top 100 national au ajuns mai bine decat ai ajunge tu sau altii care merg la un liceu ce se afla in top 10.
Conteaza ce faci dupa liceu, cat de inteligent esti, cum stii sa te folosesti de tot ce ai pentru a urca in varf.
Liceul este ca o "pregatire" pentru a putea intra la ceea ce iti va decide viitorul, adica facultatea.
Hmm...din moment ce liceul la care imi doresc sa merg se afla pe 124 national inseamna ca e bun?
Pe judet este unul dintre cele mai bune, dar la nivel national...
Plus ca imi fac griji cu privire la capacitate.Nu cred ca mai este timp,presupun ca ar trebui sa renunt.
Ai dreptate, cu notele alea si 23 de zile ramase n-am nicio sansa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

Ai sanse! Speranta mare ultima. Nu prea conteaza nivelul national, ci mai mult cel judetean parerea mea, pentru ca tu trebuie sa te compari doar cu cei care concureaza cu tine, nu cu toata lumea.
Intelepte vorbe! Liceu nu e chiar asa important, dar totusi e,, o caramida" destul de importanta. Daca esti tare ambitios, da, poti avea succes si fara cine stie ce liceu sau chiar fara BAC, dar acestea sunt niste raritati. Anturajul din liceu te formeaza oarecum. Adica daca ai colegi fumatori, alcolici, carora nu le pasa de scoala, ai sanse destul de mari sa le urmezi exemplul(mai ales daca esti privit ciudat pentru ca nu esti ca ei). In toate liceele sunt drogati sau fumatori; in unele mai putini, in altele mai multi.
Aceste 20 de zile ramase conteaza extrem de mult! Poti creste si cu un punct daca iti dedici aceste zile invatatului!
Dar nu uita, mai important e ce faci la liceu(cat de mult inveti), si si mai important e ce faci dupa liceu. Sunt foarte multi care zic ca invata pana in clasa 8, apoi fac o pauza pana intr-a 12-a, dar nu mai pot recupera.