| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Ce părere aveți de Universitatea Tehnică de Construcții din București, respectiv Facultatea de Hidrotehnică, specializarea Automatică și Informatică Aplicată?
Ce-i drept, aflasem acum câteva luni de ea, dar nu mi s-a părut cine știe ce. După ce m-am mai uitat aseară peste ea și peste planul de învățământ mi s-a părut mai interesantă.
Dacă nu știți vă las mai jos 2 link-uri:
https://hidrotehnica.utcb.ro/......-aplicata/
https://hidrotehnica.utcb.ro/wp-content/uploads/2019/01/ pAIA1819.pdf
Aștept păreri! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Pai nu e vorba neaparat de materia numita fizica sau materia numita matematica. Si eu am facut o facultate de inginerie si m-am bucurat ca am vazut in orar mate si fizica doar in primul semestru. Dar teapa! Nu stiam ce inseamna inginerie. Inginerie inseamna ca faci 90% materii bazate pe mate si fizica
si info (mai tarziu in facultate) adica vei avea probleme de mate si fizica, vei avea de calculat ceva in permanenta. Deci fie ca in orar se numeste "rezistenta materialelor" sau orice altceva tot pe probleme de mate si fizica se bazeaza.
Si problemele nu sunt usoare, de asta am zis ca trebuie sa mergi constant la cursuri, seminarii, laboratoare (astea oricum sunt obligatorii) pentru ca acolo explica profesorul cum se rezolva.
Iar la UTCB am avut si eu cunoscuti, majoritatea si-au blestemat zilele toata facultatea (cei care nu s-au lasat dupa primul an) dar apoi au zis ca a meritat pentru ca nu e o facultate pe care o faci degeaba, daca inveti si stapanesti domeniul poti face o cariera, poti avea un job foarte bun

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E o facultate folositoare dar e o facultate foarte grea. Daca te descurci cu matematica si fizica si poti merge zi de zi la cursuri atunci e ok

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Bondarel99):

Hmm, interesant ce spui!
Ideea este ca eu tot fug de fizica, gen sunt praf, dar aici am vazut ca nu sunt asa multe ore, iar daca sunt, sunt de la 0 in mare parte.
Varul meu tot la UTCB este, trece anul 3, la Constructii Civile (unde teoretic se face mai multa fizica / chimie / mate), dar nu l-am vazut vreodata sa se planga de fizica (nici el nu stie), ci chiar mi-a spus ca nu e chiar fizica din liceu, ci altceva si ca nu ar fi chiar asa greu.
Ce parere ai de cele de mai sus? Nu vreau sa fac o alegere gresita, dar in acelasi timp nu cred ca nu m-as descurca!

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Bondarel99):

Multumesc frumos!
Pana la urma, cum a zis si vara-miu (Materia aia o faci un sem, nu e chiar asa greu daca esti atent) + sunt genul de elev care nu lipseste de la ora, asa ca, ar trebui sa fie totul in regula!
O sa o iau in considerare la anul!
Multumesc frumos!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Anonimu7041):

Pai nu e vorba neaparat de materia numita fizica sau materia numita matematica. Si eu am facut o facultate de inginerie si m-am bucurat ca am vazut in orar mate si fizica doar in primul semestru. Dar teapa! Nu stiam ce inseamna inginerie. Inginerie inseamna ca faci 90% materii bazate pe mate si fizica
si info (mai tarziu in facultate) adica vei avea probleme de mate si fizica, vei avea de calculat ceva in permanenta. Deci fie ca in orar se numeste "rezistenta materialelor" sau orice altceva tot pe probleme de mate si fizica se bazeaza.
Si problemele nu sunt usoare, de asta am zis ca trebuie sa mergi constant la cursuri, seminarii, laboratoare (astea oricum sunt obligatorii) pentru ca acolo explica profesorul cum se rezolva.
Iar la UTCB am avut si eu cunoscuti, majoritatea si-au blestemat zilele toata facultatea (cei care nu s-au lasat dupa primul an) dar apoi au zis ca a meritat pentru ca nu e o facultate pe care o faci degeaba, daca inveti si stapanesti domeniul poti face o cariera, poti avea un job foarte bun