| lonelyysoul97 a întrebat:

Ce parere aveti despre poporul german si istoria acestuia?

Răspuns Câştigător
| Marius94_5839 a răspuns:

In opinia mea, poporul german se poate mandri cu istoria sa, la fel de mult cum poporul roman se poate mandri cu istoria sa (adica foarte mult, insa in cadrul popurlui roman cred ca este singurul lucru cu care se poate mandri).

De ce? Inca din cele mai vechi timpuri, pe actualul teritoriu german, au fost natiunui ce au domiat Europa secole la rand. Insa, despre poporul German( de la formarea intregii Germanii) pot spune ca m-a impresinat prestatia lor din primul si cel de al2-lea razboi mondial. Chiar daca le-au pierdut, sa sfidezi lumea la un asemenea nivel, si sa fi la un pas de victorie este ceva incredibil.

Dupa ce au pierdut primul razboi mondial, in ciuda faptului ca Germania era indatorata peste puterile ei, si avand aproape toata tara in ruine, in DOAR 21 de ani s-a refacut complet atat din punct de vedere economic cat si militar pornind cel de al-2lea razboi mondial.

Desi, l-au pierdut prestatia lor a fost uluitoare. Doar eroori de logistica si tactica au facut ca Germania sa piarda razboiul. In ciuda faptului ca au pierdut razboiul, si ca tara era impartita de un zid, poporul german in scurt timp s-a unit, iar astazi Germania este printre marile puteri ale lumii.

Chiar daca sunt roman, si nemtii nu au fost prea buni cu noi, nu am cum sa nu-i apreciez pentru determinarea si ambitia de care au dat dovada dealungul istoriei.

1 răspuns:
| pisicamoarta a răspuns:

Da