| marius134 a întrebat:

Salut ce părere aveți despre profilul economic este de viitor? Ce ore se fac? Se face si practica?

3 răspunsuri:
| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Eu sunt la profil economic in clasa a 11a in Timisoara, fiind transferata aici din clasa a 9 a semestrul 2. Venind aici dupa un semestru la filologie, la inceput mi-a fost greu mai ales cand am dat de materiile specifice profilului cum erau CAPS (calitatea produselor si serviciilor), OUE(organizarea unitatii economice) si Patrimoniul unitatii (care de fapt e contabilitatea, numai ca au numit-o ei pompos). M-am obisnuit si am ajuns in rand cu ceilalti la materie pana in clasa a zecea, si mi-a placut... In clasa a zecea am avut alte materii specifice precum Protectia consumatorului, Comunicare Profesionala si altele pe care am uitat cum le numeam. Anul asta in clasa a 11 a fac Asigurari, Marketingul afacerilor, Planificare operationala si Organizarea resurselor umane. Tot de anul asta facem si FIRME, adica clasa e impartita in jumatate, 15 copii find preluati de un profesor, iar ceilalti 15 de un alt profesor. La firme fiecare ne inregistram o firma, fiecare are o functie, am dat interviu pentru post si tot ce se face in realitate la intemeierea unei firme. Mie mi se pare potrivit profilul asta pentru ca facem romana, mate si engleza in mod egal, adica nu e ca la uman sa faci mai mult materii umaniste si sa lasi matematica, si nu e nici ca la mate-info sa faci totul intr-un ritm prea exagerat. In fiecare an contabilitatea este nelipsita, si sincer nu cred ca cunosc pe cineva care sa zica ca ii place, dar invatam de nevoie laughing. Nu mai stiu sa zic exact toate materiile specifice profilului pe care le-am facut pana acum, dar toate sunt folositoare in viata, sunt materii practice, de exemplu la protectia consumatorului inveti despre alimente, termenul de expirare (imi amintesc ca aici am invatat ca ciocolata e veche cand e albicioasa) si multe altele... Anul asta o materie interesanta e Asigurari, aici invat sa calculaz prima de asigurare a masinilor, imobilelor si chestii de genul asta. Mie imi place si sincer ma bucur ca nu am intrat la liceu unde mi-am pus primele optiuni, pentru ca as fi fost la filologie sau la stiinte umane acum, si nu as fi invatat atatea cate invat aici. Ca nivel, la romana si la mate este destul de bine, chiar se poate invata, iar la engleza e simplu pentru ca invatam mai mult din viata decat de la scoala. La practica, in clasa a 9 a si a 10 a, am facut in unitati comerciale, aici depinde cu cine are contract scoala. Eu am fost la Selgros si acolo faceam feising (nu stiu exact cum se scrie laughing)) adica puneam marfa pe rafturi, aranjam marfa, verificam preturi, puneam preturi sau puneam tag-uri la haine pe cusatura lor (adica chestiile alea anti-furt). Am vazut pe scurt toata activitatea dintr-un magazin. De la birourile care sunt sus, pana la unde recicleaza ambalajele din carton si plastic. Acum in clasa a 11 a si probabil si in a 12 a, se schimba practica. In acesti 2 ani ni se dau contracte in mana si ne trimit in lume ca pe copii nimanui sa ne cautam noi loc unde sa facem practica. Adica primesti contract de la scoala pe care cineva dintr-o firma cu compartiment financiar-contabil semneaza ca te iau la ei sa faci practica. Eu am facut inventare dintr-o unitate de mi-au iesit pe ochi, iar la final am facut un portofoliu cu detalii. Deci mie imi place la economic si cred ca e potrivit pentru mine. Daca ai intrebari, poti sa imi scrii.

| marius134 explică (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Mulțumesc mult pentru răspuns.
Dacă termin 12 clase primesc diploma ceva ca să pot să mă întrețin singur sau trebuie să continui cu facultatea?
Eu am fost repartizat pe profilul mecanic auto și sincer nu mă reprezintă. Si vreau să mă acum pe sem 2 la profil economic.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns (pentru marius134):

Eu m-am transferat in semestrul din clasa a 9 a, insa la mine a fost usor transferul pentru ca as fi intrat la economic daca il puneam inaintea liceului la care am intrat pentru ca aveam medie. Eu auzisem variante ca se poate transfera numai in calsa a zecea, adica nu se poate in timpul anului, insa la mine s-a putut. Cred ca depinde de scoala daca accepta transferuri sau nu. In ceea ce priveste diploma, nu cred ca ajuta cu nimic. Adica noi invatam chestii dintre care se predau la facultate, insa nu primim drept de semnatura pe acte... E gen stii ce sa faci dar nu ai drept legal, ceea ce e o prostie tipica romaneasca. Insa tot ce faci te ajuta la facultate, pentru ca tu deja ai invatat multe in liceu. Din cate imi amintesc ca ne-a spus o profesoara, nu faci nimic fara facultate. E bine sa mergi la un liceu la care iti place si care ti se potriveste, dupa cum m mai spus, mie imi place mai mult profilul economic decat cel uman la care probabil as fi ajuns. Incearca transferul cat mai repede, ca sa recuperezi materia cat mai repede... Oricum eu am recuperat intr-un semestru, deci nu cred ca e prea greu. La inceput e ciudat sa stai la orele de contabilitate si sa nu intelegi nimic, imi amintesc cum era la mine cand profesoara facea probleme si asculta cate o chestie din teorie pe banci, si toti ziceau activ, pasiv, active circulante, imobilizari corporale, provizioane, creante si altele, si eu ma uitam uitita ce dracu is alea laughing))