| Gabiᅠ a întrebat:

Ce rol au proteinele, glucidele si lipidele in organism?

Răspuns Câştigător
| JuuustMe a răspuns:

Rolurile proteinelor în organism sunt următoarele:
- Rol structural – sunt componente ale tuturor celulelor, fiind necesare creşterii şi refacerii ţesuturilor.
- Rol funcţional – în desfăşurarea proceselor metabolice. Sunt componente structurale ale diverselor enzime şi hormoni. Pot îndeplini funcţii specifice (anticorpi).
- Rol fizico-chimic – prin caracterul lor amfoter şi coloidal participă la reglarea presiunii osmotice şi menţinerea echilibrului acido-bazic.
- Rol energetic – evidenţiat prin degradarea compuşilor rezultaţi din transformarea lor, până la etapa finală de CO2 şi H2O.

Rolul Glucidelor în organism:

calorigeni: raţia omului este preponderent glucidică EG > 50%ET
1g G = 4, 1 kcal
Glucidele reprezintă sursa principală de E datorită capacităţii lor de a se oxida atât pe cale anaerobă, cât şi aerobă.

plastic sau structural: intră în compoziţia celulelor şi ţesuturilor.

Rolul lipidelor in organism
- rol energetic – lipidele sunt depozitate in tesutul adipos, alaturi de glucide, de unde furnizeaza energia necesara organismului in perioadele de restrictie alimentara sau dintre mese;
- rol izolator – tesutul adipos de sub piele reduce pierderile de caldura in sezonul rece;
- contribuie la absorbtia vitaminelor liposolubile (A, D, E, K);
- stimuleaza contractiile cailor biliare;
- unele lipide care nu pot fi arse sau descompuse sunt folosite ca materie prima pentru sinteza hormonilor suprarenali, sexuali, steroidici, sinteza acizilor biliari si sinteza vitaminei D3.

Sper ca ti-a fost de foIos
Fundaa te rooog

2 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

Atentie! Exista posibilitati demonstrate pentru a sparge baza de date Yahoo.Adica poti sa afli parola cuiva.E destul de complicat, nu o sa iti spun nici programele, nici cum sa operezi cu ele, deoarece vei fi considerat hacker si dupa cum probabil sti asta se pedepseste. Oricum si daca ai avea programele e dificil de operat cu ele si necesita ceva experienta in domeniul asta. Oricum nu exista valori pe care sa le furi in lista cuiva de mess si daca vrei sa te razbuni, exista si alte modalitati!