| Abracadabra1122 a întrebat:

Salut, ce vi se pare mai util in ziua de azi (cu mai multe sanse de realizare) o facultate de drept sau ase/marketing? In urma a careia am mai multe sanse sa ma angajez dupa facultate cat mai repede si pe un salariu bun. Fac referire strict la profesia de avocat, iar la marketing in orice are legatura cu afacerile, reclama, promovare.
De asemnea, pentru oamenii care au facut dreptul, sau stiu din surse sigure (va rog nu răspundeți daca nu stiti) e dificil sa aplici ca avocat fara pile/enormi bani etc... doar pe baza unor rezultate bune si diploma?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără pile, avocat e greu. Știu sigur. Dacă cauți ceva ușor, fără bâtaie de cap, angajează-te la mall, să aranjezi marfa pe raft.

| Abracadabra1122 explică (pentru sadrian46):

Daca cautam ceva usor nu mai puneam întrebarea cu referire la drept. Nu caut nimic usor, imi pot bate capul mai mult decat multi, dar stii, nu vreau sa o fac nici inutil si in final sa nu ma aleg cu nimic

| sadrian46 a răspuns (pentru Abracadabra1122):

Nu vreau sa o fac nici inutil si in final sa nu ma aleg cu nimic.
Nici una din meserii nu este inutilă.

| Abracadabra1122 explică (pentru sadrian46):

Nu la meserie faceam referire, ci la facultate. Nu o sa imi bat capul cu poate cea mai grea facultate din Romania ( sau minim a 2 a daca pune medicina prima ) si in final sa nu pot sa ies avocat.

| Crackman a răspuns:

Orice pe lumea asta este greu fara pile
Dar nu imposibil

| daniel889 a răspuns:

Daca ai in jur de 18 ani si nu ai avut inclinatie catre drept pana acum, nici sa nu faci vreodata prostia sa mergi la drept. Oamenii aia sunt pasionati de ceea ce fac, iar ceilalti. se cam fac de ras. Marketing-ul in schimb pare de viitor, dar cel mai bine ar fi sa studiezi toate optiunile inainte sa alegi una.

| Abracadabra1122 explică (pentru daniel889):

Sunt pasionat, tocmai. Acolo ma simt cel mai lejer si mi-ar placea cel mai mult. Ideea e ca e un subiect complicat, toti spunand ca degeaba inveti mult, degeaba il faci, nu o sa ajungi niciodata avocat fara pile fara bani. Si iar la marketing sunt multe comentarii negative, ca esti platit foarte putin, ca nu iti gasesti loc de munca, ca e facultate prea usoara si nu pasa de diploma, si lista poate continua

| daniel889 a răspuns (pentru Abracadabra1122):

Nu ai nevoie de pile ca sa ajungi avocat, asta e o prostie. Daca o sa fii avocat bun/buna o sa ai succes, aici tine cel mai mult de tine, o sa ai anumite probleme cu institutii corupte, dar pana termini tu facultatea poate "s-o mai schimba ceva" happy De coruptie oricum e greu sa scapi, fie ca o sa fii zidar, programator sau avocat.