| JustTzu a întrebat:

Cine a facut romanul Maitreiy si ma poate ajuta si pe mine, nu prea ma pricep la literatura si trebuie sa scriu despre: "in ce consta visul indian la personajului narator"?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Autorul este Mircea Eliade.
In 1928, Mircea Eliade pleaca in India, la Universitatea din Calcutta, unde invata sanscrita si studiaza filozofia hindusa cu ilustrul profesor Dasgupta. El locuieste o vreme in casa celebrului filozof, unde o cunoaste pe fiica acestuia, Maitreyi. Mircea Eliade consemneaza intr-un jurnal faptele, intamplarile, experienta traita in India si acesta sta la baza viitoarei creatii epice, "Maitreyi", in care autorul esenţializeaza mitul iubirii si motivul cuplului.
O zi cu zâmbet să ai!