| bac1019 a întrebat:

Credeti ca as putea invata de pe net matematica pentru bac? Daca da, de unde?
Multumesc mult.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Vezi ca e pe Youtube un canal, Ioan Ursu parca se numește. E un prof care explica matematica pentru toate clasele, dacă ai o nelămurire intri acolo și gata. Are foarte multe clipuri, nici nu cred ca ai timp sa le vezi pe toate, dar dacă le iei de la început matematician te faci laughing
Oricum cea mai buna idee e sa îți iei culegeri, ai nevoie de cât mai multe variante de subiecte pentru bac și de pe net și din culegeri. Pentru început caută unele rezolvate, când vezi un Exercițiu pe care nu îl știi cauți pe net (de exemplu înmulțirea a 2 matrice), găsești explicații și scrise și video, apoi te uiți la exercițiul rezolvat și îți dai seama cum se face. Asta e sistemul cel mai ok dacă vrei sa înveți singur. Ai nevoie sa știi sa faci variantele alea din culegeri pentru ca sa știi ca la examen vor fi foarte foarte asemănătoare dacă nu chiar câteva identice (eu am avut așa).

| Liveforyourself a răspuns:

Cel mai sigur mod de învăța la mate este să-ți iei o culegere bună cu variante de bac, dar în care sa găsești și materia scrisa. Poți începe prin a lua fiecare capitol și sa rezolvi toate exercițiile de acolo. În momentul în care nu înțelegi cum ar trebui sa se rezolve un anumit tip de exercițiu cauți pe YouTube exact ce vrei, ăsta e singurul mod în care te poți folosi de internet. Sau și mai simplu și mai eficient întrebi un profesor. Tot de pe internet poți să-ți scoți formulele trigonometrice, căci sunt destul de multe, pentru integrale și derivate. Singurul secret la mate e antrenamentul, asa ca trebuie sa lucrezi cât mai multe exercitii. Eu am terminat anul acesta mate info și am avut 9, 65 in bac la mate, deci știu foarte bine ce inseamna sa te pregătești pentru asta. Culegerea pe care eu am folosit-o a fost de la editura 'clubul matematicienolor' doar ca e culegere foarte grea și mie mi-a adus multe frustrari, dar am avut colegi care au lucrat de pe culegerea de la ''delfin'' și știu ca e foarte bună.
Succes!