| Montero_Pablo_1997 a întrebat:

Salut, cum aflu la ce secol se refera un an?
De ex. am un test de rezolvat la istorie si la punctul 1 am cerinta asta: "Precizati secolul la care se refera textul de la sursa B". in text e mentionat anul 1396, deci cum aflu in ce secol a fost anul 1396?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Se iau în considerație :
prima cifră + 1, la secolele cuprinse între anul 1 și 1000( deci de la 1 la 9). Ex. anul 344 e în secolul 4( prima cifră + 1; 3 + 1). anul 759 e în secolul 8 ( 7, de la prima cifră + 1). Ș.a.m.d.
Pentru anii cuprinși între 1000 și 1999 se iau în considerație primele două cifre la care se adaugă 1 ( o unitate). Ex. anul 1338 e în secolul 14 ( 13 de la început + 1= 14). Anul 1848 e în secolul 19. Anul 2016 e în secolul 21.
De ce e așa?
Unitatea de măsură pentru timp, anul în cazul de față nu e doar o secundă ci 3600 x 24 x 365 secunde ( fă tu calculul).
Deci, cînd începe a se măsura un an se începe măsurarea de la secunda 1 a sa pînă la cea care ți-o va da calculul. Acest an începe de la secunda 0( zero ) dar este anul 1.
Toți anii cuprinși între anul 1 și anul 100 sunt fac parte din secolul 1. Dar
prima secundă, minut, oră, zi din anul 101 deja fac parte din secolul al II -lea.
Anul 2000 e totuși în secolul XX
Anul 2000 și un minut e deja în 2001 și e în secolul XXI.
Sper că m-ai înțeles.
Sănătate!

| darrio2007 a răspuns:

Sec 14.

| cristimihailov a răspuns:

Rotunjesti anul care nu se termina in 0 pana la urmatoarea suta si iei primele doua cifre. Ala e secolul.

Daca se termina in 0, iei direct.

| Tanasiri a răspuns:

Cel mai ușor calculezi un secol in felul următor: Tot ce trebuie sa faci este sa adaugi 1 la primele numere. De exemplu : anul 1387 =sec 14 (13 +1=14). Alte exemple: 1256 = sec13 (12+1=13 ). 1789=sec18( primele numere 17 +1=18). Excepție : când un an este de exemplu 1600 acesta este tot sec 16, este sec 17 atunci când acesta este 1601! happy sper ca te-am ajustat cu ceva!

| xYonasuper a răspuns:

Adaugi 1 la primele 2 cifre, in cazul tau va fi secolul 14