| brokxy a întrebat:

Hei, la istorie daca e anul 1866 e secolul XIX? Mereu ma incurc la istorie si imi vine sa scriu secolul XVIII pentru ca vad 18 acolo si asta m-a facut sa iau 6 la simulare la istorie pentru bac, pentru ca nu am scris informatia pe care-mi-a cerut-o, am scris alt secol. Va rog vreau o explicatie! Funda

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este foarte greu ( laughing ) de inteles:
Primul kilometru incepe de la start, DAR acel kilometru nu l-ai parcurs complet pana la terminarea lui.
Iar pe acesta distanta ai parcurs doar o fractiune de kilometru (notat cu zecimale): 0.3km, 0.6km, 0.87km.

La fel se intampla si cu secole: primul secol a fost intre anul 1 si anul 100.

Deci, secolul poti stabili adaugand 1 la numarul sutelor de ani.

| Celcestietot a răspuns:

Anul 1 = secolul 2
Anul 1932= secolul 20

Ai înțeles acum?

| Plato a răspuns:

Nu e greu. Da, 1866 inseamna secolul 19, pana in anul 1900.
Din anul 1901, trecem la secolul XX.

1801-1900 = Secolul 19
1901 - 2000 = Secolul 20
2001 - 2100 = Secolul 21

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

E destul de încurcată situația.
1800 e secolul 19.
Și pe mine mă încurcă!
Noi acum, logic, trebuia să fim în secolul 20. Nu?
Dar practic nu suntem...
Dar de ce încurc lumea?
1866 e un an din secolul 19.

| Plato a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

1800 nu e secolul 19. . e 18.
1801 e secolul 19.

| Sindbad a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

2000 e sec XX, ultimul an. 2001 primul an din secolul XXI si evident 2019 tot in secolul XXI. Explicatia lui SomethingFunni este cat se poate completa

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Plato):

O fi el tongue

| SomethingFunni a răspuns:

Nu exista secolul 0, ori anul 0 ci timpul este incadrat 'wholewise'

Anume, anii 1-100 sunt secolul 1, anii 101-200 secolul 2, si asa mai departe. Deci anii 1801-1900 sunt secolul 19.

| zuppyby a răspuns:

Ca sa iti fie mai clar: ai de exemplu anul 1223. Iei primele 2 cifre ale anului respectiv si aduni 1 si astae secolul in cazul meu secolul e 12 + 1=13 secolul XIII....asa le-am retinut si eu

| LapteMiere a răspuns:

Numaratoarea anilor e asa: de la anii 1 la 99 e secolul I (1), de la anii 100 la 199 e secolul II (2),... deci anul 1866 e secolul XIX (19).
Funda?