| Winners10 a întrebat:

Cum as putea invata si eu engleza... asa ma descurc cat de cat dar as dori sa o invat putin mai bine! Deci cum sa procedez?

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Te poti folosi de un ghid pentru a avea o structura stabila.

Sa stii tot ce tine de pronume, culori, vreme, anotimpuri, fructe, legume, chestii generale.

La fel faci si in ce priveste cuvintele de legatura (cu, pentru, etc.) si cele care indica o localizare : langa, deasupra, etc.

In ceea ce priveste dezvoltarea unui vocabular, asta faci prin repetitie, de preferat cu dictionar, pix si hartie.

Iei o carte in engleza. Si apoi o traduci.

Pe masura ce traduci, cuvintele se vor repeta si astfel le inmagazinezi.

In ce priveste posibilitatea de a comunica, de a forma propozitii e utila evolutia in trepte.

Ex.

1. Eu = traducere
2. Eu am = traducere
3. Eu am o geanta = traducere
etc.

Si tot asa pana ce ajungi sa poti folosi in comunicare fraze.

Filmele te ajuta si ele, insa ai nevoie de timp mai mult pentru a capata incredere si poti sa ajungi sa crezi ca stii ce inseamna un cuvant sau o expresie, fara sa fie adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apucă-te de jocuri video.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Iti spun ceea ce am facut eu, respectiv vorbesti pe chat cu strainii si te uiti la tv la filme, emisiuni in engleza

| Renatasahasahas a răspuns:

Hei! In primul rand incearca sa te uiti la cat mai multe filme/seriale/documantare in limba engleza, dar fara subtitrare. Ajuta foarte mult. Nici nativii nu cunosc la perfectie gramatica limbii engleza, deci nu ar trebui sa te axezi neaparat pe asta. Acum depinde de cunostintele tale actuale. Fa un test Cambridge, il gasesti si online, nu iti ia mai mult de 10 minute sa il completezi. In functie de nivelul la care te afli incearca sa aprofundezi. Sa imi spui daca te mai pot ajuta cu ceva big grin