| Dannnniiii a întrebat:

Cum e corect: I have _ years sau I have _ years old?

Răspuns Câştigător
| Blue07 a răspuns:

Tin sa ii contrazic pe cei care spun ca ambele variante sunt corecte.Corect este "i have_years", sau o varianta mai frecvent folosita si mai potrivita: "i am _years old".

| CinevaNou a răspuns (pentru Blue07):

Unde ai vazut "i have x years"? eu n-am mai intalnit asa ceva, doar "i have years of experience", sau "i am x years old" cum ai zis si tu.

| Dannnniiii explică (pentru Blue07):

Si eu credeam la fel, ca e fie "I'm x years old", sau "I have x years"

| Blue07 a răspuns (pentru CinevaNou):

Profesoara de engleza ne-a spus ca si varianta cu "i have x years" e acceptata. Daca minte ea, mint si eu.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele. De asemenea poti spune si: I'm _ years sau I'm _ years old.

| Dennissel a răspuns:

I have _ years old.

| xereth a răspuns:

E corect in ambele moduri.

| GrappHix a răspuns:

Bilingv scrie pe voi ba.

| Tinușca a răspuns:

Ambele is corecte.

| BoldyAnita a răspuns:

E corect
I am x years / I am x years old

| mihaishipunkt a răspuns:

Ambele

| RazwanRazwan a răspuns:

Years old.