| DorianGheorghe07 a întrebat:

Salut, cum isi numarau oamenii preistorici productiile?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ca să ştie din câte obiecte era compusă o grămadă de preţ, de exemplu mulţimea pieilor de animale pe care le vânase, căuta o grămadă de pietricele (sau de beţişoare, sau scoici, sau grăunţe) şi, luând câte o pietricică o atingea de una dintre piei şi apoi o punea deoparte. Procedeul se continua până când toate pieile erau atinse de câte o pietricică. Atunci strângea grămada de pietricele şi o ascundea undeva ca să aibă o mărturie când ar fi dorit să verifice dacă averea i-a rămas intactă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe degetele de la mâini și de la picioare. Cu o sfoară cu noduri.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"-Cate productii ai?
-Multe!
-E bine atunci."

| Catrice a răspuns:

Cu dejtu'hee hee

| mudokins78 a răspuns:

Oamenii preistorici nu numarau nimic! Ei erau culegatori, vanatori! Punct!

| Vântulalb a răspuns:

La ce "productii" te referi? Poate e vorba de produsele agricole? In acest caz cezi ca e mare diferenta?