| decastelica1244 a întrebat:

Salut! Cum ma pot transfera de la un liceu la altul? Din clasa a 9-a parca din sem 2 și restul de la sfârșitul anului? Și am văzut ceva cu 30 de elevi, asta maximul care se poate transfera sau? Am întrat la un liceu și nu prea îmi place, poate pentru ca nici nu sunt din oraș, oraș nou, școală noua, căminul asta unde stau, poate trebuie sa ma obișnuieșc dar momentan îl urăsc, dorm cât pot de mult ca să treacă timpul...Colegii nu-mi plac, profesori, colegi de cămin (cred ca e din cauza ca sunt de a 11-12 astia) Dar nu știu cum să-mi conving și părinții, m-as duce unde mai aproape de casa mea, acum sunt la 60Km, explic mai multe dacă aveți întrebări, Funda

6 răspunsuri:
| AdrienWH a răspuns:

Salut! In clasa a9a, te poti muta la alt liceu, respectiv alta clasa, numai si numai daca, media ta de admitere, este mai mare decat a ultimuia intrat in clasa respectiva unde vrei sa te muti. In cazul in care nu indeplinesti aceasta conditie, incerci la anul. Dar tine minte, ca daca schimbi profilul, vei da diferente. Te inteleg cum e, sa nu ti placa niciun coleg. Parintii tai ar trebui sa te inteleaga. Ai putea sa le spui clar ce ai pe suflet. Sau daca nu, cred ca ai putea si singur sa te transferi. Din cate stiu, trebuie doar sa completeze scoala la care esti acum o dovada cu medii (foaie data de la liceul la care vrei sa te muti) si sa o stampileze, apoi foaia aia o duci la liceul la care vrei sa te muti. Nu e mare filozofie!

Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru "neplacut" nu se acorda transferuri!
Transferul se poate face la inceput de an scolara, dupa ce ai sustinut diferenta la materiile profilului si numai daca media ta de intrare la liceu, este egala sau mai mare ca a ultimului intrat la acel liceu.
Evident trebuie ca acea clasa sa aiba locuri libere, ca altfel chiar de intrunesti celelalte conditii, nu poti fii primit.

| decastelica1244 explică (pentru Violleta2022):

Pot spune ca e mai aproape, cu vreo 40 de km

| Violleta2022 a răspuns (pentru decastelica1244):

Chiar nu are importanta ca este mai aproape cu 2kg sau 40km, asta NU conteaza!

| decastelica1244 explică (pentru Violleta2022):

Din câte am văzut depinde de director/directoare...Se poate

| Violleta2022 a răspuns (pentru decastelica1244):

Daca clasa este completa, directorul nu poate aproba asa ceva, fiindca profesorii pot face reclamatie la Ministerul Invtamantului, ca directorul a supra-incarcat clasa si a incalcat legea, acceptand ilegal un alt elev.
Si daca asta se intampla cu unul, evident ca si alti parinti, a altor copii pot face reclamatie ca s-au facut favoritisme, de aceea legea este lege pentru toata lumea.