| Huggo13 a întrebat:

Am o mare problemă, Ieri pe 12 Iulie au avut loc repartizările computerizate la licee, eu am avut media 7.03, am ales optiunile, si dupa finalizarile repartitiei computerizate am vazut pe site ca am ajuns in cel mai prost liceu din oras, am pus corect optiunile, au fost 7 optiuni doar ca la acele licee s-a intrat cu medii de peste 7.17 iar a 7 a a fost cel mai prost liceu, am fost pana la urma sa depun dosarul acolo pentru ca nu am avut de ales, si am intrebat daca ma pot transfera la sfarsitul semestrului 1 si au spus ca nu pot, eu am vazut pe internet ca se poate transfera la sfarsitul semestrului 1 sau la sfarsitul semestrului al doilea, ma simt foarte prost de ieri plang incontinuu, ma simt de parca s-ar sfarsit lumea, imi vad vechii colegi cum au intrat la licee bune, iar eu nu mai pot, simt ca innebunesc, chiar ma pot transfera? si cand?
PS : Sunt la profilul stiinte sociale!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu te poti transfera la sfarsitul sem.I, deoarece n-ai avut media de admitere pentru alt liceu.
Te vei putea transfera doar dupa clasa a IX-a, daca media ta de promovare a clasei va fi cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"

| Huggo13 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca ma mut in alt oras, as putea sa ma transfer la sfarsitul semestrului 1?

| Justkpopergirl a răspuns (pentru Huggo13):

Dacă te muți în oraș, cred, că te poți transfera la orice liceu

| Ioandelasal a răspuns (pentru Huggo13):

Da, te vei putea transfera intr-un liceu din orasul unde te muti cu parintii, aceasta fiind o situatie exceptionala prevazuta si in Regulamentul-cadru.