| pkr09 a întrebat:

Salut, cum pot sa captez atentia elevilor (de liceu) la ore cand se preda foarte mult...? straight face multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Însoțește expunerea cu ceva material vizual: un scurt videoclip, proiectează niște imagini însoțite de muzică, ceva diagrame colorate, în funcție de tema respectivă. Pune întrebări retorice (care nu așteaptă răspuns). Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/, îți va folosi.

6 răspunsuri:
| CeaCuMasca a răspuns:

Asta depinde de conținutul temei prezentate de tine.Trecând peste asta, mare parte din prezentare e coordonată de voce și ton.Trebuie să vorbești clar, articulat, dar nu rigid.E nevoie să te auzi în clasă, așadar umple-ți plămânii cu aer și vorbește tare.Menține un ton relaxat, joacă-te cu tonalitatea și expresiile faciale pe parcursul prezentării, evident, în concordanță cu textul.Nu lăsa loc de timiditate sau neîncredere în sine, pornește cu îndrăzneală, iar în timpul prezentării fă contact vizual cu fiecare dintre elevi.

Răspuns utilizator avertizat
| GabrielCIG a răspuns:

Pai, incearca sa fi autoritar si direct dar totusi sa ii si amuzi cand e nevoie.

| pkr09 explică:

Vreau sa clarific putin situatia, nu sunt profesor, trebuie sa prezint o tema la psihologie si nu prea vreau sa doarma pe acolo cand prezint tema big grin