| AramyHana a întrebat:

(Da, inainte sa veniti sa va luati de mine, am venit aici pentru cateva sfaturi.)
Am cateva probleme pe care as dori sa le rezolv, dar:
Nu am venit aici pentru rezolvarea propiu-zisa, ci mai degraba as dori sa ma puteti ajuta cu modul de gandire/abordare al problemelor, caci de restul ma voi ocupa eu.
Va rog? ^^
"Scrieti un program care calculeaza suma
S = 1/2 + 1*3/2*4 + + 1*3* (2n-1)/1*2* *2n, unde n este un numar natural citit de la tastatura."

~Va rog sa nu ma criticati prea rau ^-^, imaginativa ca spatiile libere mai mari au punctulete de suspensie.~

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Uit,e pe site.ul asta mai jos la Exemple e un chenar unde scrie sus in dreapta pe portocaliu : try it.
poti da click acolo si scrii alt cod si iti compileaza online, acolo. Cred ca e doar in limbaj C >> https://www.tutorialspoint.com/c_standard_library/c_function_printf.htm

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pai, in c++ sau in c?

| Mayar a răspuns:

Chiar nu mi se pare prostie sa intrebi.

Ai putea scrie ceva de genul, in C++

int main(void)
{
int S=0, n;

coutn;
//apoi afisarea rezultatului:
coutn;
S = 1/2 + 1*3/2*4 + + 1*3* (2n-1)/1*2* *2n;
//apoi afisarea rezultatului:
cout

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Nu imi afiseaza in intregime raspunsul... iti trimit mesaj privat. sper sa il primesti

| Mayar a răspuns:

Mi.ai primit mesajul?