| Slothx a întrebat:

Salut, daca am picat bacul in sesiunea a 2a, la anul in vara dau la toate materiile iar sau doar la ce am picat?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este alegerea ta, poti sa sustii examenul la toate materiile sau numai la cea la care n-ai obtinut cel putin nota 5, aceasta este obligatorie.
In cererea de inscriere vei preciza la ce materii soliciti sa-ti fie recunoscute notele obtinute in sesiunile anterioare.

| Cosmin86 a răspuns:

Cat de retardat sa fii sa pici un examen SUPER SIMPLU cum e bac-ul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

NU e pentru toţi elevii simplu. Dacă tu ai ştiut la toate materiile la care ai dat BAC-ul şi l-ai luat cu bri, nu înseamnă că toţi pot această performanţă. Nu uita că suntem ţara cu cei mai mulţi analfabeţi funcţional şi ce sistem de învăţământ actual avem.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine nu se punea problema de "luat", ci cu cat il iau peste 9. Ca daca il luam cu un 8 era groaznic, riscam sa nu intru la facultate (unde nu conta mult, 25%, dar m-ar fi tras in jos).

Sa fim seriosi, examenele de la facultate sunt de 5-6 ori mai grele decat BAC-ul, daca vrei doar sa-l iei trebuie sa faci un MINIM de efort... dar lenea e mare si cineva trebuie sa-mi spele masina sau sa astepte servil un bacsis la restaurantwinking

| raMLesS a răspuns (pentru Cosmin86):

Am vazut ca ai dat mai multe raspunsuri despre bac si pot sa spun ca sunt partial de acord. Cei care nu iau bacul in general sunt batuti in cap, asta pentru ca nu ii intereseaza de soarta lor si nu vor sa faca un minim de efort sa invete pentru o nota de trecere macar, dar nu sunt de acord cu incadrarea oamenilor in anumite sfere, doar dupa notele de la bac, omul e o fiinta foarte complexa, mult mai complexa decat ne imaginam. E un examen ineficient, nu e un reper pentru ca nu masuram nimic real cu el. In cazul meu, care am vrut sa merg pe IT, m-a afectat mult psihic, faptul ca trebuia sa invat la 2 materii care nu imi placeau (romana, biologie) si eram foarte frustrat. Pentru mine erau un stres continuu, nu aveam si nu am avut niciodata conceptul de a tocii, de a memora mecanic, pentru ca e complet ineficient si nu iti dezvolta gandirea (cum sunt comentariile pentru bac). Poti sa-i consideri retardati daca invata la acele materii, si cu toate astea tot iau note mici, sau daca la examenul de la limba romana de exemplu, ti-ar fi testate aptitudinile analitice, abilitatile de a rezolva probleme(prin texte la prima vedere), nu cat timp ti-ai petrecut tocind comentarii.
Am avut 7.10 la biologie, 8.55 la romana daca imi aduc bine aminte, si 9.85 la matematica. Asta inseamna ca sunt idiot? Unde mi-a placut sa invat, am invatat si am muncit, sa numai zic ca am invatat singur programare, la admitere am dat din ce am invatat pe cont propriu, in liceu nu am invatat nimic pentru ca nu ne preda informatica.
Examenul si in principiu sistemul actual de educatie, sunt complet ineficiente si invechite, materii inutile care nu ar trebui sa existe, si altele esentiale care ar trebui sa fie introduse. Ce pretentii sa ai de la elevi, atata timp cat scoala a fost conceputa sa produca forta de munca? Nu e facuta sa se axeze pe vocatiile elevilor si de aceea daca vrei sa te dezvolti si sa evoluezi, trebuie sa inveti pe cont propriu, scoala nu iti asigura educatia necesara pentru zilele actuale. Ce se invata acum 30 de ani am invatat si eu, si se invata si in ziua de azi exact la fel(mai mult sau mai putin).
Iar legat de facultate, nu toata lumea ar trebui sa o faca, pentru ca degeaba faci o facultate doar de dragul de a o face si sa nu mai spun ca multe facultati nu ar trebui sa existe.
Cel mai probabil ai un IQ mare, dar iti lipseste gandirea critica si nu e ok, e un skill foarte important. Am auzit ca lucrezi in IT, la fel si eu, unde mai exact?

| raMLesS a răspuns (pentru Cosmin86):

Lipsa fortei de munca, iarasi, un rezultat al mentalitatii toxice, si anume faptul ca toata lumea spune ca la profesionala ajung prostii. E vazuta prost doar pe scara de ierarhizare sociala a sistemului de invatamant (gradinita, generala, gimnaziu, [LICEU-PROFESIONALA], facultate, licenta, master, doctorat, etc... si de-aia nu se duce nici dracu la profesionala, poate vrea sa urmeze alt drum (nu toti vor sa fie IT-isti, economisti, avocati, medici) si din pacate o sa fie judecat, dar el nu stie cat are de pierdut daca nu il urmeaza.
Mi-e sila sa vad cat dispret au oamenii fata de persoanele fara studii superioare, atata ura fara rost, si pentru ce?
Nu iti mai porneste masina sau ti s-a stricat transmisia, nu gasesti un mecanic bun care sa fii sigur ca face treaba.
De exemplu, eu caut un meserias bun sa-mi renoveze un apartamentul, fara 4-500 lei pe zi nu imi vine nimeni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru raMLesS):

Stai ca ai scris mult, raspund pe rand:

1. "nu sunt de acord cu incadrarea oamenilor in anumite sfere, doar dupa notele de la bac" -> dar nu i-am incadrat dupa note, ci dupa abilitatea de a trece examenul. Stiu si eu ca cineva cu 7 poate fi mai inteligent si mai bun in practica decat cineva cu 9.50 sau chiar 10, dar cineva care pica? Care nu a luat o nota MINIMA de trecere? Pe ala da, il incadrez in sfera.

2. Si eu am avut aceeasi problema cu romana la bac, duca-se!

3. "Am avut 7.10 la biologie, 8.55 la romana daca imi aduc bine aminte, si 9.85 la matematica. Asta inseamna ca sunt idiot? " -> ai PICAT cumva la biologie si la romana? NU! Eu vorbeam de cei care pica, nu de note.

4. "Mi-e sila sa vad cat dispret au oamenii fata de persoanele fara studii superioare, atata ura fara rost, si pentru ce?" -> in general dispretul asta e generat chiar de cei fara studii superioare, cand vin cu replici de genul "facultate... la ce e buna? de ce sa-mi pierd eu timpul cu asa ceva? sunt unii cu facultate care lucreaza la KFC, ratati cu diploma". Am prieteni fara facultate si NU ma comport cu ei diferit fata de cei care au, dar nici sa nu-mi tranteasca vreo replica de genul "voi astia cu studii superioare, la ce va trebuie ma facultate?".

| Aless667 a răspuns (pentru raMLesS):

Mare dreptate ai
Nici eu nu am putut sa inteleg de ce sunt oamenii cu studii asa de porniti impotriva celor care nu au. I mean. fiecare are un drum in viata asta si toate meseriile merita acelasi respect, avand in vedere faptul ca oamenii depun efort in cadrul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa alegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai doar la ce ai picat şi trebuie să-ţi măreşti nota.

| Catalin77945 a răspuns:

Dai doar la ce ai picat

| ZoLd a răspuns:

Doar la ce ai picat, o sa te puna din nou sa recunosti notele pe care le vrei