| Armi480 a întrebat:

Daca de ex o facultate are in total 240 de credite(4 ani), creditele de pe materiile opționale intră in aceste 240 de credite? Poti termina o facultatea cu mai putin de 240?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... nu stiu exact la ce materii optionale te referi aici, adica nu la cele "facultative" nu?
In unii ani (in special de la anul 2 pana spre final), se fac anumite materii de legatura, pentru mai multe sectii, in cazul in care studentul ar vrea sa cunoasca si alte lucruri (sau in cazul in care materia aia ramane libera).

Deci se poate calcula, sa zicem ca intr-un an ai 4 materii de profil + 1 ca (ca exemplu). Dar tu in total ai 5 materii, iar optionala poate fi inlocuita de orice materie din cele pentru care poti sa optezi, cu un numar de credite, indiferent ce alegi tu acolo.
Deci da, trebuie sa treci si de ea si trebuie sa o iei.

| Frank51 a răspuns:

Nu ai cum sa termini facultatea cu mai putine credite. Materiile optionale sunt in plus, deci poti termina cu credite in plus sa zicem 250 in loc de 240.