| blajxy a întrebat:

Salut,daca ma inscriu la o facultate si optez optiunea fara taxa si nu intru pe loc bugetat ma repartizeaza pe loc cu taxa sau gata se termina treaba?

3 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Trebuie sa optezi pentru ambele cand completezi fisa de inscriere la examenul de admitere ( sau dosare, nu-l consider examen).

| Claxon987 a răspuns:

Cand se afiseaza lista cu notele in ordine descrescatoare, primele 50 note (spre exemplu, pot fi mai multe sau mai putine) sunt la locurile de la buget si urmatoarele 200 (spre exemplu, pot fi mai multe sau mai putine) sunt locurile cu taxa. Toata lumea trebuie sa confirme pana la o anumita data ca vrea sa pastreze locul. Sunt si cazuri fericite, in care daca esti aproape de cele 50 de locuri de la buget, cineva sa se retraga (pentru ca a ales alta facultate, sunt multi care se inscriu in mai multe locuri) si sa intri pana la urma pe locurile bugetate. Sunt destule locuri la taxa si se pot suplimenta, este greu sa ramai chiar de tot pe dinafara.

| vincecarter15 a răspuns:

Te repartiaza pe locurile cu taxa, stai linistit, si eu am trecut prin asta. Probabil te vor suna sa iti zica ca ai fost repartizat pe un loc cu taxa( daca e cazul ) si te vor intreba daca doresti sa continui pe acel loc sau nu. Stai linistit!