| Bogdan_Andrei_1992_qU2u a întrebat:

La vara termin clasa a 10 a, ma mut in Germania și vreau sa ma înscriu la Ausbildung, stie cineva cu ce e echivalenta clasa a 10 a din România, realschulabscluss sau hauptschulabschluss?
Cel mai bun răspuns primește funda!

Răspuns Câştigător
| yey a răspuns:

Realschule – şcoală cu profil specilizat care presupune absolvirea a 10 clase (Mittlere Reife). Absolvirea cu succes a celor 10 clase poate deschide calea către admiterea în cadrul unui gimnaziu sau în cadrul Fachoberschule. Diferenţe există însă, de la land la land, în ceea ce priveşte momentul de începere a unei Realschule, în sensul că se poate începe cu clasa a 5-a sau cu clasa a 7-a.

Hauptschule – şcoala generală care cuprinde clasele 5 –9, care se încheie cu un examen de absolvire (Qualifizierter Hauptschulabschluss).
Există şi posibilitatea de a absolvi clasa a 10-a specială al cărei corespondent este echivalent cu absolvirea unei Realschule, adică a avea Mittlere Reife, aceasta constând într-o notă foarte bună la examenul de absolvire (Qualifizierter Hauptschulabschluss) a unei Hauptschule şi o situaţie şcolară foarte bună în clasa a 9-a din cadrul acesteia, la final făcându-se o medie între cele două. De asemenea, există şi posibilitatea după abolvirea celei de-a zecea clase, de a da examenul de admitere în cadrul unei Fachoberschule - „FOS".

Ambele-s bune
Funda? :3

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa faci un Ausbildung trebuie sa cunosti la perfectie limba germana. Cei care fac Ausbildung sunt cei care termina liceul, la varsta de 16-17 ani. Poti pune aceasta intrebare pe grupurile cu romani care locuiesc in Germania, cauta pe Facebook ca sunt foarte multe grupuri de acest gen active de fel si vei gasi rezolvarea de la mamicile care au copii de varsta ta si te vor ajuta in privinta asta, te vor indruma.

Succes!