| alexflorin9989p a întrebat:

Salut,dacă termin anul cu 2 corigente, pot susține capacitatea de clasa a 8 a sau intru la profesionala?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu promovezi cl. a VIII-a pana nu sustii si reusesti la examenele de corigente iar evaluarea nationala se sustinte numai o singura sesiune, asa ca vei avea medie de admitere foarte mica si nu vei putea intra la un liceu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa intri in nici un examen, pana nu-ti sustii corijentele si iei note de trecere, avand mediile peste 5.

Daca nu te prezinti la corijnte si nu iei note de trecere, ramai repetent (repeti clasa a VIII-a).

| Lioana a răspuns:

Daca ai corigente nu termini anul. Il termini doar dupa ce treci la corigenta.
Poti susține capacitatea doar dupa examenul de corigenta.
Te poti inscrie si la liceu, nu doar la profesionala dar numai acolo unde raman locuri libere.

| oglindasultanului a răspuns:

Pai voi in luna mai sunteti corigenti, vorbiti si voi cu profesorii, sa faceti un referat/proiect ceva sa va puna nota mare sa nu ramaneti corigenti. Cred ca capacitatea o vei da dupa corigenta. Dar asta intrebi pe diriginte nu pe internet, noi cand nu aveam net, ne duceam la profesori/medicu de familie/preoti sa punem astfel de intrebari si imediat ne rezolva.

| alexflorin9989p explică (pentru oglindasultanului):

Mersi de sfat, azi când am întrebat o pe doamna diriginta a țipat la mine si a spus sa o las, a auzit o si toată școală (pentru ca era geamu deschis)cum spune a ca sunt prost etc, dacă vreau sa vorbesc cu doamna de mate îmi spune ca chestiile astea se discuta cu doamna diriginta deci ce pot face eu in afara de a întreba pe internet, cu doamna director nu se pune probleme aia nici nu ma baga în seama

| RxTx a răspuns (pentru alexflorin9989p):

Repeți anul și te pui cu burta pe carte și anul următor vei lua premiu că tu și mai făcut o dată aceeași materie.
Ramai repetent in mod intenționat că să iei note mari cele mai mari.