| DauPuternic a întrebat:

Salut daca termin clasa a 9a si vreau sa ma trasnfer in vacanta de vara se mai tine cont si de media de admitere sau conteaza doar media generala pe clasa a 9a

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va conta doar media de promovare a cl. a IX-a, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"

| DauPuternic explică (pentru Ioandelasal):

Si daca sunt 30 de copii in clasa respectiva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DauPuternic):

Atunci este nevoie de aprobarea ISJ, citez:
" (2)În situaţii excepţionale, în care transferul nu se poate face în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu, inspectoratul şcolar poate aproba depăşirea efectivului maxim, în scopul efectuării transferului."