| celmareinvata a întrebat:

DATA TRECUTA AM FACUT FUNCTIILE LA SCOALA SI NU INTELEG CE INSEAMNA F(X). Eu am inteles ca este elementul corespunnzator lui x nu? Si daca nu este atunci ce poate fi? Explicati-mi mai bine. Eu gandesc asa.De exemplu se da f(x)=2x+1 eu zic asa.Deci lui x ii corespunde f de x adica unui numar ii corespunde 2 ori el +1 e bine asa?

13 răspunsuri:
| Expertul a răspuns:

Ca sa aflii f(x) iti trebuie un TABEL de valori...adica 1,0,-1
Inlocuiesti dupa f(1)=2 (inmultit cu 1) + 1
f(1)=3 inseamna ca punctul de coordonata A=(1; 3)
si tot asa ...inlocuiesti merei x-ul de la f(x) cu 1, 0, -1 pe rand... odata cu 1, odata cu 0 si ultima data cu -1 si rezolvi cum am rezolvat eu mai sus. Poti face meditatie la Mate.

| ColaCola a răspuns:

Da,de exemplu f(x)=4x-5 si iti cere sa aflii f(2),f(3) si f(4).inlocuiesti x-ul cu 2, 3 si 4 pe rand si aflii cat inseamna f(x) cu acea conditie 4x-5 :*

| newoman a răspuns:

Cu f(x) se noteaza functia.
si in exemplul dat de tine, daca ai avea x=2 ar rezulta f(2)=2*2 + 1; f(2)=5. Deci da, este bine ce ai inteles.

| Sanela a răspuns:

Da,ai inteles bine! mai exerseaza cu exercitiile, ai facut monotonia functiilor?

| Mioarascumpica a răspuns:

Si eu sunt in clasa a8a...si am trecut la functii acum cateva zile sh am inteles foarte bine...e bine cum ai zis tu tongue :*

| cristicom97 a răspuns:

F(X)=2x+1 e legea de corespondenta. Pune mana si invata lectia ca lumea si o sa intelei ce inseamna exact. IS foarte usoare functiile, numai ca trebuie sa stii teoria.

| ColaCola a răspuns (pentru cristicom97):

Te dai destept, nu is chiar asa usoare, mai ales in a 10 a.Sa te vad eu pe tine cu functii bijective, injective si restul, in numere complexe si sa rezolvi functii de n grade. Pune tu mana si invata CALUMEA(se scrie legat).

| sabin89 a răspuns (pentru ColaCola):

Imi pare rau ca trebuie sa te corectez, dar nu se scrie legat. A fost bine "ca lumea".

| ColaCola a răspuns (pentru sabin89):

El nu se referea sa invete cum invata lumea, se referea sa invete bine(calumea)nu facea comparatie in a invata ca altii...

| sabin89 a răspuns (pentru ColaCola):

Chiar asa fiind, ca lumea tot din doua cuvinte ramane.

| ColaCola a răspuns (pentru sabin89):

Exista doua situatii, spre exemplu, iti dau doua propozitii.Ce CALUMEA se imbraca fata aia(in sens de frumos) si Imbraca-te ca lumea!(adica normal).Mai studiaza gramatica si nu ma corecta pe mine.

| sabin89 a răspuns (pentru ColaCola):

Hai sa incheiem aici. Intreaba pe prof. de romana si zi-mi luni sau marti cum e. Bine? Intre timp poti sa te uiti si in Dex sa vezi ca nu exista forma "calumea". Have a wonerful evening!

| ColaCola a răspuns (pentru sabin89):

Eu zic sa mai cauti tu...si gata.