| AdorTPU a întrebat:

Salut,
De anul acesta vreau sa ma mut in alta clasa, cu acelasi profil si din acelasi liceu.Motivul este ca nu imi plac colegii.Nu la invatatura.Nu imi plac cum sunt ei de felul lor.
Deci din cate am inteles ca sa ma transfer trebuie sa fac o cerere de mana (adica o fac eu acasa pe o foaie A4?),catre domnul director si sa astept aprobarea.
1.Acea cerere o fac in numele meu? Adica "subsemnata..as dori transferul." Sau o face mama? Adica "subsemnata..mama a elevei..as dori transferul."
2. Uunde duc cererea? Intru direct in biroul directorului? Sau o las la secretariat?
3.Trebuie neaparat sa merg cu mama cand duc cererea? Pentru ca e destul de ocupata. Exista vreo posibilitate sa o duc eu? Eventual sa sune mama la secretariat mai intai sau sa o faca ea, cu semnatura ei?
4.Cam cand ar trebui s-o fac? Pana la sfarsitul lunii iulie e bine? Sau pot intarzia si mai mult?
5.Ti se cere carnetul cand te duci cu cererea? Sau te intreaba doar media? Media o stiu, dar carnetul cred ca l-am pierdut.L-am cautat si nu l-am gasit pe nicaieri.
6.Iti trebuie un motiv intemeiat neaparat? Daca trec "neacomodare" sau "neintegrare" cu ceilalti colegi e cam patetic nu?straight face
Dar daca pun ca motiv faptul ca cealalta clasa e mai buna?
Ceea ce nu e chiar adevarat,pentru ca acolo s-a intrat cu medii mai mici,dar si copii aia invata, si au luat premii si bursestraight faceO stii directorul care clasa e mai buna?
Cu locurile nu cred ca e o problema.La liceul nostru in a X a raman in fiecare an 26-28 elevi,fata de clasele a IX a,care sunt supraincarcate, adica 30-32 elevi.

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

Faci tu cererea catre directorul scolii, o duci la secretariat singur, ce sa caute mama ta acolo? Poti sa o duci si la sfarsitul lunii, intreaba la secretariat si te vor lamuri exact, nu-ti trebuie carnet sau medie, spui motive de neintelegere cu colegeii, sau motive personale, pe ei nu ii intereseaza asta. Stai linistit. Mergi la secretariat luni si ii intrebi. Bafta!

1 răspuns:
| Monshiry a răspuns:

Salut, am o intrebare pentru tine "AdorTPU". Cum ai facut pana la urma? Te-ai dus singur la secretariat si ai depus cererea sau a trebuit sa mergi cu mama ta?