| rumi36 a întrebat:

Salut TPU.
Sunt clasa a 10 a.
Vreau sa ma transfer la un alt liceu, dar aparent piedica mea principala este ca cica "nu sunt locuri". In vacanta de vara am depus cerere la 5 licee, niciunul nu m-a primit asa ca am fost nevoita sa raman la acelasi liceu.Motivul pentru care vreau sa ma transfer este că fac o oră jumate pe drum.

Am întrebat-o pe o colega care a venit anul ăsta la noi si mi-a spus ca vine de la un liceu privat si a depus cererea la peste 6 licee si niciunul nu a primit-o din cauza aceluiasi motiv, ca nu ar fi locuri.
Ultimul liceu la care a depus cererea este liceul nostru unde a fost întâmpinată de același motiv, moment in care a cerut sa vorbeasca cu directoarea care a confirmat imediat ca sunt locuri.

Intrebarea mea este, cu ce scop nu vor secretarele să lase copiii să se transfere? Criteriile pentru transfer este ca media generala sa fie cel puțin egală cu cea a ultimului promovat la clasa respectivă si ca transferul sa aiba loc in vacanțe, eu si colega mea am îndeplinit aceste condiții.

Eu o sa mai incerc sa ma transfer in urmatoarea vacanta de pe 16 februarie, pot cere sa vorbesc cu directoarea de la liceul la care vreau sa ma transfer?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Evident, ca poti cere audienta.
Daca esti hotarata si convingatoare, prezinti motive serioase, atunci ai mari sanse sa reusesti!
Bafta!

| dullcat a răspuns:

Mi-e greu de crezut ca nu mai exista locuri la atatea licee.E chiar absurd.Cel mai probabil, secretarele asteapta ceva, o atentie si sa vezi cum imediat se gasesc locuri, asa din neant, pe loc.Foarte tristut, asa e in Romania.