| emavr05 a întrebat:

De ceva vreme ma gandesc la ce facultate as putea merge, fie in tara sau afara. Sunt la profil mate-info intensiv, dar o optiune ar fi sa merg la Facultatea de Limbi Straine din Bucuresti. Ar putea sa imi explice ce examene se dau, in functie de ce alegi limbile pe care vrei sa le studiezi si daca se ia in considerare media de la bac? (As vrea engleza-suedeza, in cazul acesta ce examene ar trebui sa dau? Stiu si niste germana, cu franceza stau mai prost) Iar daca e cineva care e/a fost la facultatea asta, care sunt impresiile? Si ce job-uri poti sa ai dupa?

2 răspunsuri:
| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Ai facut mate-info ca sa dai la limbi straine? Interesanta alegere.
Ai mai multe optiuni, una dintre cele mai cautate este cea de traducator.
Pai, dai la engleza si a doua limba studiata.

| stardust3 a răspuns:

De obicei suedeza este ca limba B, iar ca limbi A poti alege si pe baza de dosar, dar si pe baza de examen. Din ce am vazut suedeza este destul de cautata si ti-ar trebui o medie destul de mare. Daca vrei sa dai examen poti alege engleza si gramatica limbii romane sau engleza si o alta limba straina. Cad desore job.uri, acestea sunt diverse, in functie de limba, pe care trebuie sa o stii foarte bine daca vrei sa.ti gasesti un job bine platit. Gasesti mai multe detalii pe site.ul lor.