| Radandam a întrebat:

La Facultatea de Limbi Străine, limbile pe care ți le alegi sa le studiezi, le începi de la 0?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de universitate, la bucurești și cluj pentru limbile mai rare tip japoneză, se începe de la 0 din ce știu. pentru engleză, franceză, germană etc. cam trebuie să ai deja o bază, dacă nu se specifică că ar fi o grupă pentru începători

| Yuoia a răspuns:

La facultate continui cu specializarea, cu "finisarea" in detalii a unei limbi straine. Axat pe literatura. De la 0 ai luat-o din clasa a cincea.

| InVPent a răspuns (pentru Yuoia):

Inca ma intreb de ce oameni ca tine vin si lasa raspunsuri care induc in eroare...
Te intreb si eu cum as putea lua de la 0 o limba precum suedeza in clasa a 5-a? Sau finlandeza, rromani, norvegiana, rusa etc. Lista poate continua. In Romania ai din clasa a 5-a maxim 2 limbi straine care probabil vor fi engleza si franceza, in rare cazuri in loc de franceza se face germana. Cam atat. Asta la stat. La privat vorbim de cu totul alta treaba.
In loc sa lasi raspunsuri eronate ai putea sa ignori sau sa adaugi la sfarsitul raspunsului faptul ca nu esti sigur/a.
E mai mult decat logic ca din peste 10 limbi straine ( in afara de engleza ) sa existe grupe de INCEPATORI care te vor lua de la 0.

| SingleForOne a răspuns:

Posibil doar în cazul în care limbile străine nu au fost învățate din clasele 5-12.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai citi restul răspunsurilor. Îți zic eu cum e din surse sigure. Cel puțin in București la universitate. Tu îți alegi limba pe ce vrei tu sa dai, și trebuie sa alegi dacă ești începător avansat etc. Acum depinde f mult și de profesor sa știi. Ca unii chiar dacă au avansat, nu fac chestii chiar avansate și te ia cu usurelul.
Și ma uitam mai jos ca scria cineva ca nu faci in școala suedeza din clasa 5a in România ca sa te ia avansat la facultate. Pai Ok, dar dacă tu nu ai făcut suedeza, ce cauți sa dai pe suedeza la facultate? Când vrei sa mergi la limbi străine, trebuie sa știi 2 limbi străine sa te duci. Nu te duci ca te ai gândit tu in ultimul an de liceu "ce mișto ar fi sa învăț suedeza". Eu îți spun din surse sigure pentru ca am o prietena care știa foarte bine engleză, franceza și spaniola. Iar din clasa a 10a făcea meditații la germana. Ca sa se axeze la facultate pe germana.
Acum o sa mi spui ca Ok, dar nu toți care dau la limbi străine știu limbi străine. Corect. Sunt mulți care se duc și își aleg specializările, iar ei nu au habar. Și chiar trec. Dar aia ies din facultate cu 0 cunostinte.

| Goddessss a răspuns:

Din câte știu eu, se iau de la 0 doar limbile exotice si cele nordice.
franceza, engleza si germana cu siguranță nu.
din moment ce se fac din cls 5...

| InVPent a răspuns:

Au si clase pentru incepatori, unde se duc majoritatea. Nu stiu sigur de engleza, dar cand am vrut eu sa merg pe suedeza (si inca o limba de care nu-mi aduc aminte) mi s-a spus ca daca sunt incepator, ma iau de la 0. Ai putea totusi sa cauti un numar de contact din cadrul asociatiei studentilor de la Limbi Straine. Succes!