| shawn1 a întrebat:

Doar ce am terminat clasa a XI-a și bacul vine foarte rapid. Am de ales la ce materie sa dau bacul dintre Biologie, Fizică și Chimie (sunt la profil tehnologic).
Inițial voiam sa dau la Biologie, Chimia neînțelegând-o niciodată din lipsa interesului profesorului. Dar mi-a venit o sclipire. eu am bazele matematicii bine puse la punct și ma gândeam ca e un pas important in a da bacul la fizica. Am luat meditații la matematica tot anul acesta și ma descurc excelent, pentru nivelul tehnologic la care sunt, am ajuns sa fac subiecte de mate-info și exerciții peste nivel. Voi mai lua și pe a 12-a in continuare pana la terminarea liceului meditații la matematica. Ma gândesc in acelasi timp ca Fizica m-ar putea ajuta probabil mai departe. (aș vrea sa dau la Mate INFO UBB)
Dacă e sa am susținere sa dau la fizica, fiind foarte determinat sa fac asta, o sa ma apuc de meditații și de munca serioasă.

Întrebările sunt: ma va ajuta mai departe Fizica, având in vedere unde vreau sa dau la facultate? Voi reuși sa iau o nota decenta la fizica (8+) la bac dacă încep din Septembrie meditațiile și ma țin de treaba? Mulțumesc tare mult.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Nu conteaza media de la bacalaureat la admitere, eventual la departajari. La admitere conteaza doar Nota de la concursul de matematica sau informatica, dar te poate ajuta si nota de la bac la matematica sau informatica (daca esti pe mate-info, tu esti pe tehnologic deci iti va conta numai nota de la concurs).

Nu stiu ce sa zic de fizica, nu am prea avut tangente cu ea. Dar, daca nu vrei sa-ti umpli capul cu denumiri, definitii, notiuni teoretice de biologie, atunci da la fizica.

Depinde de tine, daca esti atras de partea asta mate-fizica, atunci invatatul la biologie o sa fie plictisitor si poate chinuitor. Si pe mine daca m-ai pune sa aleg dintre o materie la care ai de invatat si o materie la care rezolvi probleme, as alege a doua varianta.

Si daca tot te pregatesti la matematica, da proba si la Universitatea Tehnica, la Automatica si Calculatoare. Si aceasta te pregateste pentru IT. Acolo conteaza si media de la bac si se face si ceva fizica in facultate, dar nu multa.

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Eu zic sa continui cu matematica intens. Vei da admitere din matematica sau informatica, presupun ca tu vei alege matematica din moment ce nu ai facut informatica. In acest caz, uita-te pe subiectele de matematica din anii trecuti de la UBB Mate-Info. Te sfatuiesc, daca iti e posibil, sa dai si la concursul din primavara si la cel din vara.

Acum, mai bine alegi Biologia ca proba de bacalaureat. Nici fizica nu o sa te ajute deloc in facultate, nu vei face deloc fizica. Insa, daca dai bac la fizica, o sa ai mai mult de invatat si nu o sa ai timp de matematica. De aceea, mai bine invata biologia, pentru ca te poti apuca de invatat si cu o luna inainte de bac si este indeajuns. Dar la fizica trebuie sa ai exercitiu frecvent.

Mult succes!

(subiecte UBB: http://www.cs.ubbcluj.ro/......acultate/)

| shawn1 explică (pentru AC4S4):

Biologie am facut doar a 9-a și a 10-a, vegetală și animală, mi se par foarte multe denumiri si multa teorie de recapitulat, e vorba de invatat mecanic la materia asta din moment ce nu m-a atras prea mult si nu am tinut pasul cu ea (a 11-a n-am facut nimic).

Btw, nu am probleme cu memoria si retinutul, dar cred ca ar conta sa iau o nota bună, conteaza media de la bacalaureat la UBB la admitere.

Iti multumesc de raspuns!

| AC4S4 a răspuns (pentru shawn1):

Nu conteaza media de la bacalaureat la admitere, eventual la departajari. La admitere conteaza doar Nota de la concursul de matematica sau informatica, dar te poate ajuta si nota de la bac la matematica sau informatica (daca esti pe mate-info, tu esti pe tehnologic deci iti va conta numai nota de la concurs).

Nu stiu ce sa zic de fizica, nu am prea avut tangente cu ea. Dar, daca nu vrei sa-ti umpli capul cu denumiri, definitii, notiuni teoretice de biologie, atunci da la fizica.

Depinde de tine, daca esti atras de partea asta mate-fizica, atunci invatatul la biologie o sa fie plictisitor si poate chinuitor. Si pe mine daca m-ai pune sa aleg dintre o materie la care ai de invatat si o materie la care rezolvi probleme, as alege a doua varianta.

Si daca tot te pregatesti la matematica, da proba si la Universitatea Tehnica, la Automatica si Calculatoare. Si aceasta te pregateste pentru IT. Acolo conteaza si media de la bac si se face si ceva fizica in facultate, dar nu multa.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Da, ai toate șansele sa iei și 9 sau 10 dacă in a 12a te ții serios de treabă.
Fizica te ajută mai mult decât biologia dacă vrei la mate info și oriunde ai merge, fizica e mai ok decât biologia.
Iti recomand biologia doar în cazul în care n-ai chef să îți bați capul cu fizica, pentru că la fizică e bătaie de cap.

| shawn1 explică:

Mai aștept niste opinii.