| Popek_Kals_1999 a întrebat:

Buna seara TPU.
Cum e sa dai bacul dupa cativa ani de la terminarea liceului?
Ce trebuie sa inveti? Si unde gasesti materialele necesare?
Eu sunt in situatia in care sunt nevoit sa-l dau la 25 de ani.
Am terminat stiinte si ca materii vreau : matematica, romana, biologie.
Pot sa il iau daca invat singur?
Din mate nu imi aduc aminte nimic si pun bazele ca ma ajuta prietena mea.
Astept raspunsuri constructive.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, materia este aceeasi ca acum 5-6 ani cand ai terminat tu.
Trebuie sa revii la manualele din clasele 11 si 12 si sa le repeti sau inveti din nou, daca nu mai tii minte.
Anul acesta BAC-ul a fost extrem de uros, fiindca a fost de pragatit jumtate din materie, deoarece nu s-a facut scoala prea multa cu pandemia asta.
Daca te apuci serios de invatat si inveti in fiecare zi 3-4 ore, iar in weekend cate 8 ore, ai sanse sa iei si BAC-ul, invatand de unul singur. Nu-i greu, dar este multa materie de memorat, iar matematica necesiata extrem de multe exercitii si probleme de rezolvat.

| InYourPants a răspuns:

Poti

| Hope1992 a răspuns:

Buna! Da, sunt oameni care fac facultati la 50 -60 ani,cand au capacitatea de concentrare mai mica si grija unei familii, nepoti, etc.
Daca doresti sa il dai in vara eu zis ca si un an e suficient sa inveti, dar adevarul e ca ai nevoie de cineva sa te mediteze, poti si singur doar daca atunci cand dai de greu nu renunti.
Materialele ar trebui sa le iei de la un copil care stii ca invata bine si care va da si el.
La matematica cand am dat eu erau culegeri cu variante pentru bac si rezolvari complete la finalul cartii, ceea ce m-a ajutat foarte mult. La romana am invatat comentariile si eu sincer nici nu sunt genul care pot retine ceva, dar era o poveste frumoasa si automat mi-a intrat in cap. Cu anii pentru partea a 3-a mi-a fost usor ca retin cifre destul de bine. La biologie e foarte simplu, faci foarte multe variante si greu se pica acolo.Cel putin la noi toti se duceau la biologie ca era usor sa iei si nota mare, de trecut nici nu mai zic.

| Alexx234qw a răspuns:

Parerea mea.
La biologie: iti cumperi o culegere speciala pentru bac care contine toata teoria plus cateva modele de bacalaureat. Iti iei o astfel de culegere si inveti exact.
La romana: Subiectul I (A si B) la romana se poate rezolva fara nimic (adica doar ai un text de rezolvat cu niste intrebari si o compunere libera), La subicetul II si III va trebuie sa iti iei o culegere cu teorie si eseuri pe care sa le inveti pe de rost.
La mate: iti recomand sa-ti cumperi manualele din liceu pe toate cele 4 clase si sa inveti de acolo. Capitolele cele mai importante sunt: Funcții, Trigonometrie, Geometrie, Analiza matematica și Albegra liniara.
Si eu am dat bacul anul asta.