| sasuke933 a întrebat:

Salut, em nevoie de un sfat, sunt student la Facultatea de Drept, anul 4, la fara frecventa, la Univerisitatea din Brasov. In 2017 nu am reusit sa imi termin licenta la timp, eram si angajat la o fabrica ca tehnician laborant in 3 schimburi si am fost exmatriculat, puteam fi reinamtriculat doar cand erau din nou admiterile, adica in septembrie 2018. Bun m-am reinmatriculat, intreband la secretariat, daca mai trebuie platit ceva, ele nu au zis nimic, ok, ma apucam sa termin cumva licenta, ziua acesta fiind sunat ca am restanta de plata cam 4000 de lei, zic POFTIMM? De unde pana unde, pai daca sunt la taxa, de ce nu am platit, zic doamna, eu cand m-am reinmatriculat am intrebat daca mai trebuie sa platesc ceva anul acesta ca m-am reinscris, nu mi s-a zis nimic, acum imi spuneti ca am atat de plata, cum este posibil? Bineinteles ca m-a facut magar si nesimtit ca cum imi permit eu sa fiu asa etc. ma rog, acum ce ma fac....nu stiu, mai pot fi reinscris sau nu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti la taxa sigur ca trebuie sa platesti pentru anul repetat.

Bula
| Bula a răspuns:

Ca viitor jurist, ar trebui sa stii ca, dupa exmatriculare te poti re-inmatricula doar la sectiune cu plata.
Te sfatuiesc sa faci rost de acei bani, eventual angajeaza-te la plata in rate (daca facultatea accepta) sau ia un imprumut si termina-ti facultatea!
Cand ai licenta, iti vei putea rambursa imprumutul in cateva luni dupa angajare chiar si cu cel mai mic salariu ca jurist-debutant.

| mgtow a răspuns:

Fa o reclamatie la ANPC Brasov (protectia consumatorului) si o sa scapi. Am avut un caz legat de bani si ei mau rezolvat fara sa mai platesc nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai crezut ca e gratis? Trebuie sa plătesti, cu ăstia nu te joci.Mergi si achită banii, nu inteleg la ce va trebuie vouă facultate daca nici macar nu ai fost in stare sa mergi la cursuri. Acum nu ai altă solutie decat sa plătesti.