| Predel_Sandel_1997 a întrebat:

Eu acum traiesc in Anglia, fac scoala aici(colegiu), insă, as vrea sa fac facultatea in Romania. Credeti ca este posibil sa fac facultatea in Romania dupa ce imi termin studiile aici? Daca da, ce trebuie sa am la mana? Urgent! Dau funda ❤

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Trebuie sa detii o diploma echivalenta examenului de bacalaureat romanesc. Fie intrebi direct la sediul universitatii alease din Romania (unele universitati din Ro. solicita un atestat de echivalare a diplomei eliberat de catre C.N.R.E.D),fie intrebi direct pe unul din cei 2 consilieri CNRED, Nina Vasilescu sau Veronica Murariu, a caror date de contact le gasesti in josul paginii din link-ul : https://cnred.edu.ro/......trainatate

p.s. Din acelasi link te poti documenta asupra procedurii de echivalare a diplomei de bacalaureat obtinute in strainatate de catre cetatenii romani.

3 răspunsuri:
| bystefu a răspuns:

In teorie ar trebui diplomele traduse/legalizate in romana, si cred ca ar trebui recunoscute.

| Predel_Sandel_1997 explică (pentru bystefu):

Bystefu stiu ce zici, dar nu sunt sigur daca ar trebui sa fac si GCSE-ul ca sa pot intra la faculta in Romania sau sa am doar diplomele BTEC...

| alessia5158 a răspuns (pentru Predel_Sandel_1997):

Trebuie sa detii o diploma echivalenta examenului de bacalaureat romanesc. Fie intrebi direct la sediul universitatii alease din Romania (unele universitati din Ro. solicita un atestat de echivalare a diplomei eliberat de catre C.N.R.E.D),fie intrebi direct pe unul din cei 2 consilieri CNRED, Nina Vasilescu sau Veronica Murariu, a caror date de contact le gasesti in josul paginii din link-ul : https://cnred.edu.ro/......trainatate

p.s. Din acelasi link te poti documenta asupra procedurii de echivalare a diplomei de bacalaureat obtinute in strainatate de catre cetatenii romani.

| bystefu a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa suni la facultatea care te intereseaza.