| anonim_4396 a întrebat:

Salut.eu am un caiet de poezii si compuneri.sa-l arat profesoarei de romana, sau nu ca prietena mea zice sa-l arat.dar mi-e frica? funda specific ca e jumate de caiet nu mai mult

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

Da, arata-i, singurul risc este să-ți pună zece.Eu l-aș arata dacă l-aș avea.Prietena ta are dreptatewinking

15 răspunsuri:
| Narcis2015 a răspuns:

Pai,daca ai scris cum ai scris aici ar trebui sa iti fie frica.

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Narcis2015 daca nu vrei sa raspunzi, nu-ti irosi timpul

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Bogdan,o sa fiu de servici vineri imi e rusine sa-i zic pot face cumva sa-l observe singura? mersi de raspuns, sper ca ma poti ajuta cu asta

| cutbdnusjsdgs a răspuns (pentru 123456789qwertuiop):

Il schimbi inrt-o zi cu caietul de teme s cand o sa-ti verifice tema se uita pe caiet.

| cristinabya a răspuns:

Dai-l. Nu se va intampla nimic crede-ma chiar va fi mandra profesoara ta ca ai muncit in plus fata de ceilalti si poate chiar iti va pune o nota mare pentru munca ta. Nu stii vorba aia? In viata daca nu risti, pierzi :* Succeswinking

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru 123456789qwertuiop):

Prietena ta nu este in clasa cu tine, ar putea sai recomande ea caietul tau.Si jumatate e bun, conteaza ca e suplimentar. Daca nu ai putea sa te prefaci ca l-ai incurcat cu ala de teme.
Sau daca n-ai numai 10 la romana ai putea s-o intrebi undeva pe sala, daca iti poate mari media cu acel caiet.
Altceva nu prea ai ce face.
Sa pui un coleg de-al tau de servici in locul tau, eu asa mai fac.
Sper ca te-am ajutat.

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Mersi tuturor de raspunsuri.bogdan eu sunt de servici pe scoala la cancelarie si prietena, ea este in clasa cu mine, stam in aceeasi banca.

| RbsAndreea a răspuns:

In primul rand, invata sa scrii corect romaneste:
1. "poezi" se scrie cu doi i!
2. Nu pui virgula inainte de "sau"!
3. Dupa punct se scrie cu majuscula!
Dupa ce inveti gramatica, apuca-te sa scrii poezii.
Sau daca vrei sa te faci de ras, GO ON! laughing))

| 123456789qwertuiop a răspuns:

RbsAndreea daca n-ai ce face, taci! Nu esti tu cine stie ce scriitoare.N-am nevoie de raspunsuri d-aatea fara roat

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Rost

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Sa stii Andreea ca eu sunt jumatate romana, jumatate unguroaica.

| corolav a răspuns:

Domnișoară, această categorie din TPU se numește „Educație și Cultură generală".
Este deci un mijloc, o modalitate prin care, pentru unii dintre utilizatori, să li se poată face și educație.
În cazul tău, în speță, răspunsurile care ți-au parvenit de la Narcis 2015 și Rbs Andreea, chiar dacă nu sînt ele prea „dulcege" sînt foarte corecte, pertinente și la obiect. Și, deci, o modalitate de educație.
Într-adevăr, faci foarte multe greșeli în scris ( motivația că ești pe jumătate unguroaică nu te scuză de a scrie corect românește).
Și de aceea zic și eu : dacă și poeziile ( deci cu doi de „i") tale sînt scrise așa cum ai scris în toate textele de aici, atunci mai bine nu le arăta profesoarei de română. Te-ai face de rîs și poate te va lua în vizor pentru eventualele tale următoare lucrări scrise ( în sensul că să te noteze negativ și pentru acest aspect).
Sunt cred mai competent decît profesoara ta ( am 69 de ani) și în materie de gramatica și ortografia limbii române, cît și în materie de poezie, versificație, ritm, rimă, prozodie și tot ce ține de acest subiect.
Te rog să mă crezi!
Cei doi au criticat scrierea ta cu scopul de a te atenționa, de a te face să ții cont de acestea și de a încerca să te corectezi.
Nu încerca să-mi răspunzi urît, așa cum ai făcut-o vis-a-vis de ceilalți doi repondenți.
Nepriceperea ta în materie nu se va corecta dacă vei răspunde în acest fel.
Dacă ți-au spus-o trei oameni, poate că cei trei au dreptate.
Spune o vorbă: Dacă îți spun doi oameni că ești beat înseamnă că trebuie să mergi să te culci.
Noapte bună!
Și... sănătate!
P.S. Ce-ar fi să ne reproduci și nouă cîteva din creațiile tale?
Poate că ești un geniu și România nu a aflat încă!

| 123456789qwertuiop a răspuns (pentru corolav):

Recunoasc mai am greseli in scris.Eu nu mi-as fi permis sa va jignesc pe dvs. mai ales la varsta dvs. Aveti aceeasi varsta ca bunicul meu.Imi pare rau daca le-am zis ceva gresit fetelor.E vina mea.

| corolav a răspuns:

Nu prea ai înțeles.
Eu nu te-am jignit cu nimic.
Absolut!
Recitește textul și vei vedea.

| 123456789qwertuiop a răspuns (pentru corolav):

Nu am spus ca m-ati jignit.In primul raspuns ati spus sa nu incerc sa va raspund urat si v-am zis ca nu imi permit.Dvs, ati inteles gresit.:-)