| DanielaPopan a întrebat:

Salut! Eu trebuia sa dau bacul în 2017, când am terminat a 12-a,dar nu l-am mai dat, din păcate, pentru că am avut o problema medicala și mi-a luat timp până m-am pus pe picioare.
Vreau sa ma înscriu și sa dau bacul la anul viitor, în 2023. Ideea e că, atunci când eram în clasa a 12-a și m-am înscris pentru bac, deși nu m-am prezentat la absolut nicio proba, am ales Chimia Organică la proba a 3-a,adică proba profilului. La anul viitor însă, când voi susține examenul, vreau sa aleg Fizica. Întrebarea mea este:pot sa dau din Fizică sau trebuie sa aleg tot Chimia Organică ca în 2017? As vrea sa dau din Fizică pentru că mi se pare mai ușor acum decât la chimie,unde am uitat toată teoria și unde calculele sunt foarte grele,pe lângă faptul ca subiectele sunt stufoase și e chiar mult de scris. La Fizică sunt calcule foarte simple,după părerea mea,și trebuie sa știi doar câteva formule, iar teoria nu e asa multă și grea ca la chimie. Va mulțumesc mult! Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In sesiunea din 2023 te vei inscrie la cele 2 materii obligatorii ale profilului si vei alege ce materie vrei dintre cele optionale, asa ca poti alege si fizica, daca face parte dintre materiile optionale, solicitand aceasta expres in cererea de inscriere.